Spoločnosť Mecom Group, ktorá sa zaoberá spracovaním a produkciou mäsa a mäsových výrobkov, bola v rokoch 2010 až 2020 v zisku len trikrát, ale najvyšší čistý zisk – 3,85 milióna eur – dosiahla práve vlani.

Jej EBITDA bola v minulom roku ešte impozantnejšia, trojnásobne vyššia než čistý zisk. Prekročila hranicu jedenástich miliónov eur a oproti roku predtým vzrástla o vyše 100 percent. Výška tržieb spoločnosti zabezpečila Mecomu tretie miesto v rebríčku najväčších potravinárskych firiem Slovenska.

Ladislav Čechovič
Neprehliadnite

Američania si chcú manažéra z Penty nechať, roky pripravoval Mecom na predaj

Zmena majiteľa

Výrazný hospodársky rast, ktorý sa firme podaril, bol úzko prepojený s dlhodobou prípravou Mecomu na predaj strategickému investorovi z potravinárskeho segmentu.

Transakcia bola zavŕšená tento rok, keď holding Carnibona, do ktorého Mecom Group patrí, a ktorý vlastní dva výrobné závody na Slovensku a dva v Maďarsku, prešiel z rúk investičnej skupiny Penta do portfólia americkej nadnárodnej potravinárskej firmy Smithfield Foods.

Tú vlastní čínska skupina WH Group. Výrobná kapacita slovenských a maďarských podnikov je viac ako šesť tisíc ton mäsovej produkcie mesačne.

Ladislav Čechovič, CEO, Mecom Group
Zdroj: Mecom Group/Ondrej Bobek
Ladislav Čechovič, CEO, Mecom Group

„Na hospodárenie Mecomu dlhodobo pozitívne vplývali predchádzajúce investície do nových technológií, vďaka ktorým firma znižovala konverzné náklady vo výrobe,“ hovorí pre TREND generálny riaditeľ Mecomu Ladislav Čechovič.

Ďalšie faktory, ktoré sa pozitívne podpísali pod hospodárenie sú rast predaja a tržieb najmä na exportných trhoch. Najvýznamnejšou investíciou v roku 2019 bol nákup automatickej baliacej linky v závode Lučenec za 900-tisíc eur. Vlani investovala firma takmer štyri milióny eur najmä do výrobných kapacít a zvyšovania kvality produkcie.

Mecom v číslach

Tržby: 155 mil. eur (7,7 %)

EBITDA: 11,5 mil. eur (107,2 %)

Tržby/ aktíva: 2,26

K zisku Mecomu pomohli aj ďalšie úsporné opatrenia na zvyšovanie efektivity. „Už dlhodobo evidujeme aj výrazný rast exportu, najmä do krajín západnej Európy,“ konštatuje L. Čechovič. Do zahraničia smeruje asi 60 percent produkcie. Najväčšie exportné trhy sú Maďarsko, Česko a Nemecko.

História holdingu

Skupina Carnibona vznikla v roku 2008 postupným zlučovaním mäsospracujúcich kapacít na Slovensku, v Maďarsku a v Česku. Penta kúpila nielen Mecom, ale aj dve maďarské mäsiarske skupiny – Debreceni Hús a Kaiser, a následne ovládla vtedy najväčšieho českého výrobcu údenín – plzenský podnik Schneider.

Mecom Group
Zdroj: Mecom Group
Mecom Group

Neskôr pristúpila k výraznej racionalizácii. Priestory levického mäsokombinátu odkúpenej firmy PM Zbrojníky využívala ako centrálny logistický sklad na zásobovanie. Výrobu z nich presunula do dvoch fabrík v Humennom a Lučenci.

Následne zatvorila závod v Maďarsku v meste Mosonmagyaróvár, ktorý získala pri odkúpení mäsokombinátu Kaiser. Ostali jej tam ďalšie štyri: tri závody skupiny Debreceni Hús v Debrecíne, Csabe a Szolnoku a jeden závod Kaisera v Abde.

Napokon si v Maďarsku ponechala iba niektoré výroby regionálnych špecialít. V Szolnoku a Békecscabe. Do Humenného a Lučenca však kompletne presunula výrobu z Česka.

Mecom Group bol v minulosti súčasťou portfólia investičnej skupiny Penta. Tá vlastní vydavateľstvo News and Media Holding, ktoré vydáva TREND.

TREND Firma roka 2021 – nominácie
  • Brose Prievidza
  • Havi Logistics
  • Mecom Group
  • Protherm Production
  • Schindler Dunajská Streda

Do nominácií cien TREND TOP v kategórii Firma roka 2021 vyberal TREND len zo spoločností, ktorým vlani rástli tržby, čistá zisk a EBITDA. Vylúčil z nich obchodníkov a ponechal len výrobcov či poskytovateľov služieb s počtom zamestnancom nad dvadsať.

Poradie určoval v nasledujúcich siedmich kategóriách: výška tržieb, zmena tržieb, výška EBITDA, zmena EBITDA, ROE, podiel tržieb na aktívach, podiela EBITDA na tržbách. Niektoré firmy, ktoré sa umiestnili v prvej päťke, nomináciu odmietli.

Pre vyváženosť odvetví zaradil TREND z jednotlivých priemyselných segmentov do prvej päťky len najvyššie umiestnenú firmu daného sektora. Výsledky čerpal TREND z Finstatu. O finálnom umiestnení rozhodli výsledky, ako aj príbeh firmy.

V rámci cien TREND TOP 2021 udeľuje týždenník TREND ešte ceny Manažér roka, Investor roka, Poisťovňa roka, Banka roka a Daňovník roka.