Ešte v roku 2013, zhruba päť rokov po akvizícii, označil partner skupiny Penta Jaroslav Haščák kúpu humenského Mecomu za svoj najväčší omyl. Podnikateľovi Jánovi Molnárovi zaň skupina zaplatila zhruba 75 miliónov eur, čo bolo v tom čase dosť. Išlo však o to, že ak chcela Penta Mecom získať, musela preplatiť dánsky gigant Danish Crown.

Eduard Maták
Neprehliadnite

Penta bude mať troch nových partnerov, Eduard Maták, naopak, partnerskú štruktúru opustí

Vtedajšiu hodnotu firmy následne poznačila finančná a ekonomická kríza, zlý manažment, ale aj nenaplnené očakávania, že spotreba mäsa, najmä toho prémiovejšieho, bude v stredoeurópskom regióne výrazne rásť. Spracovanie mäsa má navyše nízke marže. „Upratať“ a predať Mecom sa Penta pokúšala už dlhšie. Hovoril o tom aj riadiaci partner jej divízie Buy Out Ian Child v nedávnom rozhovore pre TREND. 

Američania proti Španielom

Aktuálne sa finančná skupina svojej biznisovej záťaže zbavila. V období rokov 2010 až 2019 bol totiž Mecom Group v zisku len dvakrát. V celkovom úhrne ziskov a strát prerobil za sledované obdobie 140 miliónov eur, čo je zároveň výška jeho ročných tržieb z uplynulých rokov. Okrem toho ku koncu roka 2019 Mecom evidoval bankové úvery za desať miliónov eur, pričom pomocou cudzích zdrojov firma financovala až 90 percent svojich aktív.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa