Jedna veľká zlatá baňa, obrovská krádež, megabiznis sprostredkovateľov. Zbytočnými urážkami odštartovaná diskusia o výhodnosti poisťovania štátneho majetku. Spor, trvajúci roky, oprášil koncom minulého roka minister financií v rámci predstavovania „daňovej revolúcie“ a hľadania úspor na prudké zvýšenie rodinných prídavkov.

„Zrušením poistenia štátneho majetku ročne ušetríme 50 miliónov eur,“ povedal Igor Matovič. Zabudol dodať, že len v prípade nulových škôd na štátnom majetku. V realite sa prípadné opravy budú financovať z vreciek daňových poplatníkov. Jedna väčšia prírodná katastrofa prinesie namiesto sľubovaných úspor obrovské výdavky. Svoje o tom vedia samosprávy na južnej Morave, ktoré dodnes odstraňujú škody po tornáde.

Občan verzus štát

Prvé argumenty za zrušenie poistiek sa objavili ešte v roku 2011. V tom čase ich verejne prezentoval minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ). Postavené boli na jednoduchom porovnaní výdavkov a príjmov.

Napríklad v roku 2010 minul štát na poistenie majetku 3 686 135 eur. Preplatenie škodových udalostí vytvorilo príjem vo výške 755 948 eur. Poistné krytie prinieslo návratnosť na úrovni 20,51 percenta. Alebo inak: z každého jedného investovaného eura štát získal späť približne 20 centov. Tento trend potvrdzovali údaje za roky 2006, 2007, 2008, 2009 a 2010.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa