V prvých siedmich mesiacoch tohto roka sme boli svedkami šialenej jazdy akcií na Wall Street. Rástli skoro všetky spoločnosti naprieč jednotlivými segmentmi. Najväčšie zisky si pripisovali rastové akcie technologických firiem.

Nezaostávali ani hodnotové akcie vo finančnom sektore či v doprave a svoju rely zažili aj špekulatívne akcie meme firiem. Napokon aj hodnota kryptomien vystrelila strmo nahor a po čase prudko padala.

Dôvody, prečo akcie rástli, boli pri jednotlivých firmách rozdielne. Kým technologické giganty, ako napríklad Apple či Amazon, mali úspešné hospodárske výsledky za oba tohtoročne kvartály, meme akcie boli čistou špekuláciou. Podobne to bolo v prípade virtuálnych mien.

Len málokto investoval ušetrené peniaze do akcií. Predaje podielových fondov v roku 2020 skončili na hodnote 450 miliónov eur.
Neprehliadnite

Top vo financiách: Akcie vedia aj klesať. Obavy z neustáleho rastu sa zvyšujú

Hoci niektoré z firiem už medzičasom korigovali svoje tohtoročné zisky, hlavné akciové indexy sú v tomto roku o viac ako desať percent vyššie než vlani. V auguste síce mierne skorigovali rasty, ale bolo to dočasné.

Dokedy to potrvá

Veľká neznáma je preto to, či môže táto divoká jazda pokračovať v ďalších kvartáloch tohto roka či dokonca v budúcom roku. Skeptici tvrdia, že už stojíme na prahu výrazného poklesu trhov. Takže cenová bublina by mala skôr či neskôr prasknúť.

„Pri pohľade na vývoj reálnej ekonomiky je očakávanie pokračujúceho rastu akciového trhu viac ako nepravdepodobné,“ hovorí portfóliový manažér Wealth Effect Managementu Lukáš Baloga.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa