Akciová rely pokračuje aj na konci leta. Po miernych korekciách na konci augusta hlavné akciové indexy na Wall Street opäť lámali svoje maximá aj začiatkom septembra. S&P 500 prekročil tento týždeň magickú hranicu 4 500 bodov.

V tomto roku už stúpol o 20 percent a medziročne si polepšil až o 40 percent. Od februára do konca augusta index neustále stúpal, čo je najdlhšia šnúra od roku 2018. Má za sebou už 53 rekordov. Tento blue-chip index dokonca nesklesol o viac ako päť percent od vlaňajšieho novembra. Takýto dlhý rast sa nestal od roku 1963, kedy trhy stúpali 200 dní bez výraznejšej korekcie smerom dolu.

Technologický index Nasdaq Composite je tiež na rekordoch, keď v strede týždňa dosiahol 15 331 bodov.

Pracovný trh ožíva

Trhy tento týždeň sledovali najmä dáta o pracovnom trhu v USA. Tie sú dôležité najmä preto, lebo naznačujú mieru oživovania ekonomiky a tiež sú signálom pre americkú centrálnu banku (Fed) v jej rozhodovaní, či bude uťahovať uvoľnenú menovú politiku. Niektorí centrálni bankári už naznačujú, že „stopka“ lacných peňazí sa môže začať už na konci tohto roka.

Víťazi a porazení na burze
Neprehliadnite

Top vo financiách: Akcie prerážajú stropy, Robinhood je na hojdačke a Česi zaťahujú brzdu

Viaceré dáta o pracovnom trhu naznačujú, že americká ekonomika ožíva. Počet žiadateľov o podporu v nezamestnanosti klesol na konci augusta na 340-tisíc a súkromný sektor zamestnal v auguste 374-tisíc nových ľudí.

Lenže dáta amerického štatistického úradu o zamestnanosti boli pre trhy sklamaním.  Zamestnanosť stúpla len o 235-tisíc miest, čo je oveľa menej ako hovorili odhady (viac ako 700-tisíc) a miera nezamestnanosti klesla v auguste na 5,2 percenta (odhad). Firmy boli v najímaní zamestnancov opatrné pre rozšírenie delta variantu koronavírusu.

Analytici hodnotia akciovú rely a investorov ako múdre opičky, ktoré nechcú vidieť, počuť ani hovoriť o diablovi. Pritom trhliny na trhu sa objavujú. Spľasla bublina v zelených energetických firmách, schránkovým firmám (SPAC) sa nedarí, výnosy na štátnych poukážkach kolíšu a Čína tlačí na ziskovosť mnohých veľkých firiem.

Tieto udalosti naznačujú, že hoci sa trhy zdajú stabilné, pod ich povrchom tlie volatilita v jednotlivých sektoroch. Jediný dôvod na neustály rast vidia odborníci v tom, že investori zatiaľ nenašli alternatívu k akciách.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa