Bolo to pred dvadsiatimi rokmi, keď vtedy najväčšia  slovenská farmaceutická firma oslavovala 60. výročie vzniku. Na začiatku sa volala Slovenské alkaloidy. Vyrábala morfium z makovíc a zamestnávala 80 ľudí. Neskôr vznikol v Hlohovci podnik na výrobu liekov Slovakofarma. Spoločnosti sa za socializmu darilo – vyrábala vlastné lieky a zásobovala nimi Československo aj celý východný blok. Počet zamestnancov skočil na šesťtisíc a firma svojimi liečivami tvorila až polovicu ponuky lekární.

Od slávy do područia

Slovakofarma bola kľúčovou firmou hospodárstva. V tomto roku by oslavovala osemdesiatiny, no osud k nej milostivý nebol. Spoločnosť a jej biznisový model sa za roky výrazne zmenili. Nikto na pompéznej oslave v bratislavskom Carltone v roku 2001 netušil, že firma o pár rokov skončí. Netušil to ani čerstvý absolvent podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave Matúš Kutný. Už ako študent robil svoju diplomovú prácu v hlohoveckej firme. „Slovakofarma sa mi zdala najúžasnejšia firma na Slovensku s veľmi ružovou budúcnosťou. No už o dva roky bolo všetko inak,“ hovorí M. Kutný, ktorý teraz vedie nástupnícku firmu Saneca Pharmaceuticals. História hlohoveckej firmy však bola kľukatejšia.

Saneca Pharmaceuticals získala vďaka úspešnému minulému roku a investíciám nomináciu TRENDU na Investora roka 2021. Tu je zoznam nominovaných, za ktorých môžete hlasovať aj vy. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa