Popri obvinení vplyvného podnikateľa Miroslava Výboha vyzerá ďalšia epizóda susedských sporov medzi Slovenskom a Maďarskom ako téma druhej kategórie. Jej význam je pritom omnoho dôležitejší. V porovnaní so spolunažívaním dvoch národov na viac ako 600-kilometrovej hranici majú magnáti a ich politickí zverenci pomerne krátku životnosť.

Podstatou sporu je, ako vždy, odlišná interpretácia historických krívd a udalostí. Maďarom sa nepozdáva slovenské vyrovnanie s Benešovými dekrétmi. Slováci zas o nich nechcú počuť, kým sa naši južní susedia nebudú kajať za vlastné delikty.Sud s prachom národnostnej animozity sa dokáže vznietiť aj pri najmenšom diplomatickom incidente.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) počas kongresu strany Sloboda a Solidarita (SaS) v Pezinku 12. júna 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Korčokov „Coming out“. Z kariérneho diplomata sa stáva nediplomatický karierista

Nobelovka pre Korčoka

Príhovor predsedu maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra v Šamoríne bol v mnohom neštandardný, no týmto prívlastkom sa dajú označiť viaceré aspekty slovensko-maďarských vzťahov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa