V pondelok 2. augusta odhalili v centre Šamorína pamätník vysídleným Maďarom, pričom hosťom podujatia bol predseda maďarského parlamentu László Kövér (na titulnej snímke).

O tri dni neskôr zverejnilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR informáciu, že zaslalo Maďarsku v tejto súvislosti diplomatickú nótu. V nej okrem iného žiada, aby maďarská strana postupovala v zmysle zaužívaných a štandardných diplomatických postupov a vopred informovala slovenskú stranu o účele návštevy svojich štátnych predstaviteľov.

Odhalenie pamätníka vysídleným Maďarom v Šamoríne 2. augusta 2021; v popredí László Kövér
Zdroj: MTI
Odhalenie pamätníka vysídleným Maďarom v Šamoríne 2. augusta 2021; v popredí László Kövér

„MZVEZ SR pripomína, že je naďalej pripravené poskytnúť štandardnú logistickú podporu oficiálnym návštevám z Maďarska, nepovažujeme však za vhodné, že sa slovenská strana až následne dozvedá o tom, na akých podujatiach sa vysokí politickí predstavitelia Maďarska zúčastňujú na území SR,“ ozrejmil rezort.

Zároveň vyjadril sklamanie z účasti a vyjadrení na podujatí v Šamoríne s tým, že neboli v duchu deklarovaného záujmu o dobré susedské vzťahy.

Slovensko sa má ospravedlniť

V širšom vyhlásení k incidentu pridal minister Ivan Korčok (nominant SaS) aj pár vlastných poznámok k slovensko-maďarským vzťahom. Okrem iného sa ohradil voči používaniu pojmu Felvidék a požiadal maďarských predstaviteľov, aby prestali dávať Slovensku lekcie z dejepisu.

Ministrove poznámky nie celkom dobre prijal predseda mimoparlamentnej strany Most-Híd László Sólymos, podľa ktorého súčasná vláda zneužíva, že maďarská menšina ostala bez parlamentnej politickej reprezentácie.

Šamorínska kauza je podľa Sólymosa „čerešničkou na torte“. „Na tej torte, ktorú vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera (obaja OĽANO) prezdobili sladkými sľubmi. Jedným z nich bolo vyhlásenie premiéra na návšteve v Maďarsku, keď povedal, že chce urobiť všetko pre to, aby sme sa tu cítili doma,“ povedal Sólymos pre TASR.

Podľa neho mlčať o deportáciách Maďarov na Slovensku je prejavom neúcty voči „tým, ktorí po druhej svetovej vojne prišli o všetko“. Zároveň si tí ľudia zaslúžia, aby sa im Slovensko ospravedlnilo, tvrdí Sólymos.

Tabuľa na pamätníku vysídleným Maďarom v Šamoríne, ktorý odhalili 2. augusta
Zdroj: Mesto Šamorín / Mátyás Szinghoffer
Tabuľa na pamätníku vysídleným Maďarom v Šamoríne, ktorý odhalili 2. augusta

Podľa stránky mesta Šamorín bolo odtiaľ na základe tzv. Benešových dekrétov vo februári 1947 deportovaných do Maďarska 813 ľudí a ďalších približne 800 bolo vysťahovaných v rámci výmeny obyvateľstva.

Rozpoltené OĽaNO

Pokiaľ ide o najsilnejšie vládne hnutie OĽANO, jeho poslanec a predseda brannobezpečnostného výboru NR SR Juraj Krúpa podporil slovenskú diplomaciu a ministra Korčoka.

„Hovoria o historickej krivde, ktorá sa raz musí odčiniť. Majú pocit, že im všetci ublížili, ignorujúc krivdy, ktoré spáchali v minulosti. Bez vzájomného rešpektu to nikdy nepôjde. Plne podporujem našu diplomaciu,“ uviedol Krúpa na sociálnej sieti.

Eduard Heger
Neprehliadnite

Premiéra mrzí vývoj slovensko-maďarských vzťahov v uplynulých dňoch

Avšak Krúpov kolega z klubu OĽANO György Gyimesi to vníma inak a nevidí nič zlé na tom, ak si šéf maďarského parlamentu „pripomína nešťastnú kapitolu našich spoločných dejín“. Korčok by mal podľa neho rešpektovať traumy maďarského národa.

Podľa Gyimesiho sú Maďari žijúci na Slovensku integrálnou súčasťou maďarského národa. „Máme svoje požiadavky, máme svoje traumy, ktoré sú do dnešného dňa nevyriešené. Prosím, rešpektujte ich,“ napísal.

Maďarská menšina podľa neho ešte stále čaká na morálnu satisfakciu zo strany SR, akej sa dostalo Židom či Nemcom: V týchto obidvoch prípadoch NR SR prijala uznesenie o ospravedlnení sa.

Hnutie OĽANO samotné na situáciu reagovalo tým, že verí v čo najskoršie urovnanie sporu medzi Maďarskom a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. „Pre dobré vzťahy Slovenska s Maďarskom je to viac než potrebné,“ uviedol pre TASR hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

Hegera vývoj mrzí

Premiér Eduard Heger (OĽANO) sa vyjadril, že ho mrzí vývoj slovensko-maďarských vzťahov v uplynulých dňoch, ktorý vyvolali návšteva a vyjadrenia predsedu maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra pri odhalení pamätníka v Šamoríne.

Premiér apeloval na využitie oficiálnych rokovaní na otváranie spoločných tém.

„Záujem o dobré a priateľské vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom som osobne ako predseda vlády niekoľkokrát zdôraznil a deklaroval na stretnutiach s maďarským predsedom vlády a predsedom parlamentu počas mojej oficiálnej návštevy v Budapešti 29. júna," povedal Heger.

Predseda vlády SR Eduard Heger (vľavo) a maďarský premiér Viktor Orbán (vpravo) počas spoločnej tlačovej konferencie po stretnutí v Budapešti v utorok 29. júna 2021. Slovenský premiér v utorok pricestoval na jednodňovú oficiálnu návštevu Maďarska. FOTO TASR - Ladislav Vallach
Neprehliadnite

Heger si s Orbánom rozumie v otázkach Balkánu, migrácie i spolupráce V4

Dodal, že o rovnakom záujme bol uistený aj maďarskou stranou. Vyjadrenia Kövéra podľa predsedu vlády vnášajú do spoločnosti napätie a narúšajú spoločný záujem o dobré a priateľské susedské vzťahy.

Zároveň informoval, že v nadchádzajúcom týždni má plánovaný výjazd na južné Slovensko, Tam chce so zástupcami regiónov aj občanmi hovoriť aj o tom, ako im vláda môže pomôcť zlepšiť ich budúcnosť a život na Slovensku.

Blanár kritizuje Korčoka

Ostrejšie sa k veci postavil opozičný podpredseda Národnej rady SR Juraj Blanár (Smer-SD), ktorý uviedol, že odmieta vystupovanie maďarských politikov na území Slovenska s požiadavkami spochybňujúcimi povojnové usporiadanie Európy.

Maďarská strana podľa Blanára využíva neschopnosť ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka a vládnej koalície. Slovenská diplomacia musí byť podľa neho razantnejšia. Poukázal pritom na „diplomatické prešľapy“ expremiéra Igora Matoviča (OĽANO) a koaličné spory.

Predseda maďarského parlamentu László Kövér pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom v Šamoríne 2. augusta 2021. Slovenských predstaviteľov o svojej návšteve neinformoval.
Zdroj: Mesto Šamorín / Mátyás Szinghoffer
Predseda maďarského parlamentu László Kövér pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom v Šamoríne 2. augusta 2021. Slovenských predstaviteľov o svojej návšteve neinformoval.

„Dlhodobo je maďarské vnímanie histórie príliš jednostranné voči iným národom. V tomto prípade odmietam takéto vstupovanie maďarských politikov na územie Slovenska s požiadavkami, ktoré sofistikovaným spôsobom spochybňujú povojnové usporiadanie Európy aj so vznikom samostatných národných štátov a upevnením ich existencie. V tomto musí byť slovenská diplomacia obozretná a razantnejšia,“ uviedol Blanár.

Blanár vytkol Korčokovi, že sa doteraz viac staral do venezuelských či bieloruských problémov, vyhosťoval ruských diplomatov a pritom predstavitelia Maďarska vstupovali na územie Slovenska opakovane. "Riešili slovenské zákony a on konal veľmi oneskorene a ťažkopádne," kritizoval Blanár. Myslí, že Korčoka po diplomatických prešľapoch Matoviča zahraniční partneri neberú vážne.

Na snímke predseda maďarského Národného zhromaždenia László Kövér počas tlačovej konferencie po skončení spoločného rokovania predsedov parlamentov Vyšehradskej štvorky, Nemecka a Francúzska v Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu 15. novembra 2018 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Predseda maďarského parlamentu L. Kövér by hlasoval proti vstupu do EÚ