Dobrovoľné. Zatiaľ

Zamestnávatelia sa obávajú, či budú poukazy naozaj fungovať na základe dobrovoľnosti. Aj rekreačné poukazy totiž mali byť pôvodne dobrovoľné. Dnes však musia firmy s viac ako 49 pracovníkmi na ne zamestnancom prispievať povinne. V praxi to pre ne znamená výrazné zvýšenie nákladov.

„Pre zamestnávateľa bude preto kľúčové, aby navrhované športové poukážky fungovali na báze dobrovoľnosti, pretože zamestnávateľ sám najlepšie vie, aké sú jeho finančné možnosti na uplatnenie tohto druhu benefitu,“ skonštatovala za Asociáciu zamestnávateľských zväzov a združení SR jej hovorkyňa Miriam Špániková.

TREND oslovil ministerstvo školstva s otázkou, ako by mali tieto poukazy fungovať, či budú elektronické a či sa počíta, tak ako v prípade rekreačných poukazov, s medzičlánkom. Teda so spoločnosťami, ktoré ich budú sprostredkovávať. Ministerstvo na otázky neodpovedalo s odôvodnením, že nejde o vládny návrh zákona.

„Pre nás je dôležité, že tento inštitút je na dobrovoľnej báze a zamestnávateľ má možnosť prispieť na pohybovú aktivitu dieťaťa svojho zamestnanca vo veku ohraničenom zákonom,“ uviedlo ministerstvo školstva.

Hoci športové poukazy pre deti presadzujú poslanci, SNS už dávnejšie v tlačovej správe prezentovala, že ich presadenie je jednou z prvých úloh nového štátneho tajomníka ministerstva školstva Jozefa Gönciho. „V prvom kroku pôjde o dobrovoľné športové poukazy,“ píše sa v tlačovej správe SNS. Formulácia použitá politickou stranou naznačuje, že hoci poukazy pre zamestnávateľov nemajú byť povinné, neskôr sa to môže zmeniť.

Ako majú fungovať

Ak zamestnanec bude chcieť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa