Stav na automobilovom trhu nie je priaznivý a všetko nasvedčuje tomu, že sa nezmení prinajmenšom do polovice budúceho roka. Fungovanie predajcov áut sa tak na dlhší čas zmení. „Ďalšie výpadky budú skúškou všetkých dílerov vozidiel,“ naznačuje Peter Hron zo spoločnosti Auto-Impex.

auto
Neprehliadnite

Áut bude stále málo a z čipovej krízy sa rodí už aj recesia v biznise s autami

Ako vnímate aktuálny rok?

Tento rok sa nám v prvom kvartáli podarilo vrátiť k číslam zo štandardných rokov, pričom zásadný prepad predaja nastal až počas leta. Navyše s očakávaním ďalšieho lockdownu nie sú odhady koncoročného nákupu vozidiel také silné, aké bývali po ostatné roky.

Dotýka sa už predaja problém s nedostatkom skladových vozidiel pre absentujúcu výrobu?

Problém vidím v dvoch rovinách. Jednou je globálny nedostatok vo výrobe polovodičov, ktoré sú pri výrobe dnešných vozidiel čoraz potrebnejšie, a na druhej strane je to fakt, že domovské trhy majú nižšie trhové ceny vozidiel. To znamená, že aj automobilky prepočítavajú, kam budú vozidlá z obmedzenej výrobnej kapacity umiestnené a na ktorých trhoch dosiahnu najvyššie marže. Väčšinou sú to práve západnejšie trhy, čo sťažuje situáciu viacerým dílerom v strednej a vo východnej Európe.

Aké výsledky očakávate v ďalšom období?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa