Optimistami síce zatiaľ nie sú, ale vakcína ich priblížila k vytúženému cieľu. Cestovný ruch sa bude podľa odborníkov z dôsledkov pandémie zotavovať ešte niekoľko rokov. A to nielen na Slovensku. Žiadnej inej kríze sa doposiaľ nepodarilo napáchať také veľké škody ako koronakríze od marca 2020 za desať mesiacov.

Svetová obchodná organizácia (WTO) odhaduje, že výdavky turistov tento rok klesnú o 910 miliárd amerických dolárov. Ak k tomu prirátame škody od marca minulého roka, dostaneme sa na hodnotu 1,2 bilióna dolárov, ktoré by sa podľa WTO mali sektoru vrátiť približne o 20 rokov. Aktuálne sa tak skončilo obdobie rastu, počas ktorého turizmus od roku 2000 zaznamenával zlaté časy. Sezóna v roku 2019 bola jednou z najlepších za posledných päť rokov.

Prepad cestovného ruchu vidíme aj na Slovensku. Dokazujú to vyjadrenia cestovných kancelárií (CK) a agentúr, ktoré hlásia prepad tržieb na úrovni 80 až 100 percent. Napriek tomu, že minulá sezóna bola úplnou pohromou, tá nastávajúca ponúka istú nádej. Vláda uvoľnila schému pomoci cestovnému ruchu v objeme 100 miliónov eur a ešte na začiatku pandémie umožnila CK preniesť zájazdy z roku 2020 do roku 2021.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa