Akcie sú investičným ternom minulého aj tohto roka. Obnovenie kvantitatívneho uvoľňovania práve pri nich vystrelilo ročné zhodnotenie peňazí na dvojciferné úrovne. Svojím spôsobom ide o zvláštnu situáciu. Príchod pandémie na niekoľko týždňov až mesiacov zavrel brány fabrík. Pre príliš tvrdé lockdowny väčšina európskych ekonomík skončila v recesii. Hodnota firemných cenných papierov napriek tomu vysoko rástla.

Môže za to politika Európskej centrálnej banky (ECB). V snahe čo najviac eliminovať škody z dočasne zatvorených ekonomík spustila núdzový pandemický program (PEPP). V rámci neho sa do hospodárstva eurozóny naleje 1,85 bilióna eur. Na porovnanie, dlhy Slovenskej republiky nedosahujú ani 60 miliárd eur.

Lenže obrovská suma peňazí sa už pomaly minula. „Optimizmus na trhoch nemôže naplno rozkvitnúť, keď sa investori obávajú obmedzovania podpory od centrálnych bánk,“ myslí si analytik spoločnosti Next Finance Jiří Cihlář. S tlačením peňazí plánuje ECB skončiť v marci 2022. S ukončením stimulov v roku 2022 počíta aj americká centrálna banka Fed.

Pre akcie to bude znamenať len jedno: koniec časov dvojciferného zhodnotenia. Firmy sa opäť budú musieť spoľahnúť na vlastnú schopnosť zarobiť peniaze. Ceny akcií preto budú rásť oveľa pomalším tempom. V krajnom prípade stratia titul investičného terna a v ziskovosti ich predbehnú iné typy podielových fondov. 

Bankám padli zisky o takmer dve tretiny
Neprehliadnite

Každé druhé euro je investované so stratou. Tvrdá daň za strach z reformy II. piliera

Obavy na finančných trhoch 

Karty na finančných trhoch začína rozdávať nečakane vysoká inflácia. Minulý mesiac priemerný rast cien v eurozóne skončil na hodnote 3,4 percenta. Ide o najvyššiu úroveň od septembra 2008. Len aby sa nezabudlo. Hlavným cieľom centrálnych bánk je udržať zdražovanie približne na dvojpercentnej úrovni. Od tohto cieľa sa súčasná inflácia až príliš vzdialila a finančné trhy sa čoraz viac začínajú obávať zvyšovania úrokov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa