Hoci koronakríza veľmi intenzívne zasiahla takmer všetky sektory, nehnuteľností sa nedotkla. Práve naopak. V mnohých lokalitách prevažuje dopyt nad ponukou, čo tlačí ceny nahor. Zmeny v správaní Slovákov navyše otvorili developerom aj investorom nové nádejné trhy. Ľudia pod vplyvom pandémie uprednostňujú dlhší pobyt doma, ale vyhľadávajú vo zvýšenej miere nehnuteľnosti s vlastným pozemkom či veľkým balkónom alebo terasou.

Okrem toho výrazne obmedzili zahraničné dovolenky a viac sa začali orientovať na domáce pobyty. Významne tak vzrástli možnosti využitia investičných nehnuteľností najmä v atraktívnych lokalitách mimo hlavného mesta, kde dopyt nie je ani zďaleka naplnený.

Nové trendy

Realitný trh tak naďalej potvrdzuje svoju stabilitu. Hoci sa ponuka nehnuteľností podľa Národnej banky Slovenska priebežne zvyšuje, ceny rastú. Vnímajú to tak aj samotní slovenskí developeri, ktorých okrem hlavného mesta začínajú zaujímať aj nové lokality.

Ceny nehnuteľností sa dostali na rekordné úrovne, ale vďaka poklesu úrokov platia dlžníci nižšie splátky ako pred desiatimi rokmi
Neprehliadnite

Byty sú rekordne drahé, ich kúpa na hypotéku je však dostupnejšia

V auguste index realitného zdravia, ktorý odráža nálady na realitnom trhu na základe pravidelne zbieraných údajov z realitných kancelárií, prekonal prognózy a dosiahol hodnotu 2,63 [hodnotí sa ako v škole, najlepšia známka je 1, najhoršia 5 – pozn. TRENDU]. K pozitívnemu hodnoteniu trhu sa priklonila viac ako polovica respondentov (56 %), k negatívnemu zhruba len pätina.

Pre Bratislavský kraj v druhej polovici leta dosiahol index hodnotu 2,69, ale pre zvyšok krajiny ešte lepšiu – 2,48. Regióny sa po tohtoročnom lete stávajú pre developerov zaujímavými vďaka novému dopytu, ktorý nepriamo vytvorila pandémia. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa