V uplynulých týždňoch priniesol TREND rozhovory s piatimi manažérmi nominovanými na cenu  Manažér roka 2020. Tu je ich krátka rekapitulácia. Hlasovať za vášho favorita či favoritku môžete do 25. októbra.

Dôležitý je vyvážený tím

Generálny riaditeľ NN Slovensko Peter Brudňák je v poisťovníctve už 20 rokov. Vlaňajšok prežíval v znamení spájania NN s Aegonom. Zlučovali sa životné poisťovne aj dôchodkové spoločnosti. Jednou z najťažších vecí bolo podľa neho nastavenie spoločnej kultúry novej spoločnosti. „Ľuďom treba ísť príkladom. Je dobré, keď vedia, že ich slovo má váhu,“ hovorí P. Brudňák a dodáva že manažér má ľuďom umožniť podieľať sa na riadení.

Prísny nemecký optimalizátor

Šéf Predstavenstva Volkswagenu Slovakia Oliver Grünberg pracuje pre značku VW už 25 rokov. S pribrzdením nákladov začal vlani, koronakríza tieto tendencie potvrdila. Spoločnosti sa vďaka efektivite a produktivite podarilo získať montáž Škody Karoq. O. Grünberg vedie Volkswagen ako svoju vlastnú firmu, čo očakáva od každého manažéra. „Zamestnanci v detaile vedia oveľa viac a majú dobré nápady, len im treba načúvať,“ hovorí šéf podniku, ktorý je prísny optimalizátor.

Vždy pripravená na transformáciu

Riaditeľka šenkvickej firmy Novplasta Lívia Naništová nerada riskuje. Nechce ohroziť stabilitu firmy. Novplasta vykazuje kontinuálny rast tržieb a zisku. Šéfka spoločnosti nechce byť otrokom ekonomického rastu. „Našou stratégiou je, že firma sa musí vedieť vždy prispôsobiť. Mať nastavené procesy tak, aby sa mohla transformovať na potreby trhu,“ hovorí. Práve preto, že Novplasta vyrába polyetylénové obalové fólie a vrecia, je aktívna aj v ekológii. Napríklad v spolupráci s SAV realizuje výskum a vývoj biodegradovateľných fólií.

Športový duch v službách biznisu

Riaditeľka business partners sales IBM pre strednú a východnú Európu Barbora Paulovič Deckerová vystriedala viacero riadiacich pozícií na globálnej úrovni a viedla medzinárodné transformačné projekty. Pred dvomi rokmi vymenila zdieľané služby za obchod. Jej životným štýlom je šport, v mladosti hrala profesionálne basketbal, ktorý ju naučil tímovej spolupráci. „Ľudia sú vám za výzvy vďační,“ myslí si manažérka, ktorej tím získal medzinárodnú biznisovú cenu Stevie Awards.

Nebáť sa nedokonalosti

Zakladateľ MTS Juraj Habovštiak už len dohliada na chod a stratégiu firmy. Pred 25 rokmi založil na Orave podnik, ktorý sa venuje automatizácii. Ten má tržby v desiatkach miliónov eur. A expanduje. Nový závod otvoril v Liptovskom Mikuláši a Banskej Bystrici. Manažérske vlastnosti, ktoré J. Habovštiakovi pomohli v biznise, sú uvedomiť si vlastnú nedokonalosť, schopnosť priznať si chyby a nepovyšovať sa. „Komunikovať, počúvať, nebáť sa, že ma niekto predbehne.“ 

Manažéri roka 2011 – 2019
  • 2019  Lucia Pašková, Curaden Slovakia
  • 2018  Michal Meško, Martinus
  • 2017  Václav Mika, RTVS
  • 2016  Šimon Šicko, Pixel Federation
  • 2015  Richard Marko, Eset
  • 2014  Marián Šefčovič, Kofola
  • 2013  Ondrej Smolár, Soitron
  • 2012  Ľuboš Lopatka, Sociálna poisťovňa
  • 2011  Ivan Golian, Orange