Príbeh štátnej univerzitnej nemocnice v hlavnom meste je taký dlhý, že na jeho úvod si spomenú už len ozajstní pamätníci. Prvé veľké plány na jej výstavbu sa začali kreovať ešte v roku 1979.

O osem rokov neskôr sa na Rázsochách v bratislavskej mestskej časti Lamač poklepával základný kameň novej nemocnice. Predpokladalo sa vtedy, že v roku 1993 bude stáť a prijme prvých pacientov. Viac ako chorým však nasledujúce roky slúžila politikom ako vďačná téma ich politických kampaní.

Menil sa názor na to, kde, ako a s kým by sa mala stavať. Naposledy súčasný kabinet ministrov zrušil rozhodnutie vlády Ivety Radičovej, ktorá chcela novú Univerzitnú nemocnicu Bratislava (UNB) stavať ako PPP projekt. Namiesto toho schválil koncepciu, ktorá vrátila projekt z Patrónky na Rázsochy a hovorila o novom integrovanom modeli riadenia, ktorého základom by mala byť štátna kontrola. 

Ruiny na Rázsochách slúžili bezdomovcom aj kukláčom

Bez širšej pomoci súkromníka

V praxi to znamená, že ministerstvo zdravotníctva obstará manažment zdravotnej starostlivosti od spoločnosti, ktorá navrhne medicínsky profil novej nemocnice. Zároveň by mu mala radiť pri výbere generálneho projektanta a generálneho dodávateľa stavby. V pláne tiež bolo, že prvých päť rokov bude zodpovedná aj za prevádzku nemocnice. S týmto bodom však majú potenciálni súkromní partneri problém. Dôvodom je

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa