Vyše 115-tisíc ponúk za prvý polrok. Taká je bilancia portálu Profesia.sk. Ide o nový rekord. Doterajší bol 85-tisíc ponúk za prvých šesť mesiacov. Rekordy hlási aj ManpowerGroup, podľa jeho prieskumu plánuje 34 percent firiem prijímať nových ľudí, asi polovica čelí ťažkostiam pri ich hľadaní. „Nájsť niekoho, kto vie ,pohnúť zadkom‘ a rozmýšľa, sa ukazuje ako čoraz náročnejšie,“ s humorom hovorí riaditeľka jazykového centra the Bridge Klaudia Bendárová. 

Informatici a analytici

Najväčší záujem je o zamestnancov v obchode, doprave, vo výrobe a najmä v IT. Situácia je dobrou správou pre uchádzačov, ale pre firmy taká pozitívna nie je. „Čím vyššie sú požiadavky, tým ťažšie je hľadanie novej pracovnej sily,“ konštatuje hovorkyňa Profesie Nikola Richterová. „Najnáročnejšie je nájsť ľudí, ktorí ovládajú IT a spracovanie dát,“ dopĺňa prezidentka Asociácie personálnych agentúr Slovenska Zuzana Rumiz. 

Anna Hudáková, koučka a expertka na HR
Neprehliadnite

Toto sú štyri dôvody, prečo je na Slovensku málo kvalifikovaných kandidátov na nové pozície

Na jednej strane je nedostatok kvalifikovaných ľudí, na druhej boj firiem o existujúcich. „Ľudia dnes senzitívnejšie reagujú na rast nákladov a infláciu, čo hrá v neprospech zamestnávateľov, lebo ľudia nechcú riskovať a nehľadajú zmenu zamestnania tak ako v minulosti,“ konštatuje pre TREND hovorkyňa Slovenskej sporiteľne (SLSP) Marta Cesnaková.

„Najťažšie sa obsadzujú pozície odborníkov v oblasti softvérového vývoja, účtovníctva a kontrolingu,“ hovorí šéf HR oddelenia Siemens Healthineers Slovensko Daniel Matuška. Generálny riaditeľ Tauris Group Richard Duda dopĺňa, že najväčší problém majú pri pozíciách vodič kamióna, mäsiar a predavač. Branch manager personálnej agentúry Grafton Andrej Gurín dodáva, že vo výrobe firmy už roky nevedia obsadiť odborné pozície, ako sú zvárači, obrábači kovov, elektrikári či vodiči vysokozdvižných vozíkov.

Upustenie z kritérií

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa