Kde bolo, tam bolo, medzi Dunajom a Tatrami sa nachádzala krajina, kde sa voda sypala a piesok sa lial. Noví veľmoži a ich oddaní sa usilovali presadiť osvietenské ideály. Cieľ bol zdanlivo jednoduchý – urobiť poriadky.

Palácová stráž inštruovaná konzíliom mudrcov odprevadila do žalára mnohých, ktorí blaho verejné považovali za dobrú výhovorku pre vlastné obohatenie.

Viacerí dobrí ľudia však veľmožom neverili. Ich časté škriepky, nedostatok skúseností a vizionársky deficit nevyvolávali práve dôveru. Ukázalo sa, že nekradnúť naozaj nestačí. Šíky odporcov osvietencov sa každým dňom rozrastali. Dokonca sa začali ozývať hlasy, ktoré žiadali návrat starých, ostrieľaných magnátov.

Skúsenosti s ovládaním más mali značné, no horšie to vyzeralo s ich schopnosťou spravovať spoločnú kasu.

ilustracia, fico, nacek
Neprehliadnite

Žarty nabok. Štvrtá Ficova vláda je reálnou možnosťou

Veľkolepý návrat magnatérie

Starý magnát zo slávneho mesta topoľčianskeho sa tak začal pripravovať na veľkolepý návrat. Okolnosti nemohli byť lepšie. Veľmoži z radov obyčajného ľudu a nezávislých mudrcov boli príliš zaneprázdnení vlastnými šarvátkami. Stačilo len zhromaždiť dostatočné množstvo ľudí a magnáti sa mohli vrátiť do hry o kniežací stolec.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa