Je úplne jedno, ako dlho žena ostane na rodičovskej dovolenke. Ak chce ostať tri roky, nevadí. Ak sa chce vrátiť skôr, treba jej na návrat vytvoriť podmienky. Terézia Miháliková je spoluzakladateľka občianskeho združenia Pracujúce mamy. Pomáha ženám a firmám nájsť k sebe cestu. Dôvodom na rýchly návrat do práce je pre mnohé ženy zlé finančné zabezpečenie, strach či stereotyp, ktorý hovorí o nulovej odbornosti. Opak je pritom pravda. Je dôležité uvedomiť si, že materská dovolenka má svoju hodnotu.

Ženy a firmy si zatiaľ nerozumejú

Mamy a firmy si musia lepšie rozumieť. To je aj motto OZ Pracujúce mamy. Mnohé ženy majú problém s tým, že sú na trhu práce nechcené. Mnohí zamestnávatelia zas nemajú problém riešiť veci komplexne, a preto často siahajú po jednoduchom a krátkodobom riešení – zamestnajú niekoho iného, nie mamu. Na oboch stranách je čo zlepšovať a na čom pracovať. OZ Pracujúce mamy prepája ženy matky a zamestnávateľov tak, aby to bolo výhodné pre obe strany.

Predsudky zamestnávateľa pri mladých ženách či matkách sú reálne

Niektorí zamestnávatelia majú predsudok dokonca už v momente, keď mladá žena prichádza na pohovor. Ženu totiž vnímajú ako niekoho, kto pravdepodobne bude mať deti. Preto 30-ročná žena nie je atraktívnym kandidátom, zamestnávatelia si dávajú pozor. Ak hovoríme o mladých ženách, ktoré už deti majú, efekt neželaného kandidáta sa ešte násobí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa