Verejný register konečných užívateľov výhod bol súčasťou novely zákona o verejnom obstarávaní. Zapísanie do neho je zároveň podmienkou pre podnikateľa, aby mohol dostať zákazku od štátu. Verejný obstarávateľ, ministerstvo alebo aj samospráva bude môcť uzavrieť zmluvu len s uchádzačmi, ktorí poskytli o sebe povinné informácie. To sa bude týkať aj subdodávateľov či osôb, ktoré zabezpečujú ekonomickú či odbornú spôsobilosť účastníka vo verejnej súťaži.

Podkladom pre zápis do registra má byť okrem samotnej žiadosti aj doklad o oprávnení dodávať tovar alebo službu, čestné vyhlásenie, že dotyčný spĺňa vybrané podmienky bezúhonnosti, ako aj čestné vyhlásenie o pravdivosti a úplnosti údajov. Podnikateľ bude musieť pri zápise konečných užívateľov výhod informovať aj o tom, či títo sú alebo nie sú verejnými funkcionármi.

Cieľom malo byť, aby na obchodoch financovaných z verejných zdrojov mali podiel len spoločnosti so známou vlastníckou štruktúrou. Tým sa má „zvýšiť transparentnosť, odstrániť konflikt záujmov a bojovať proti korupcii vo verejnom obstarávaní.“

Neúčinná kontrola

Zásady nového zákona znejú rozumne. Tí, ktorí zakladajú schránkové firmy, však chcú zostať v anonymite a využívajú ich zväčša preto, aby mohli pravidlá obchádzať a nie dodržiavať.

Napríklad schránková firma zapíše svojich majiteľov do registra a získa štátnu zákazku. Už predtým sa zainteresované osoby môžu na základe opčnej zmluvy dohodnúť, že spoločnosť po uzavretí transakcie prejde na inú osobu, ktorá bude v skutočnosti z kšeftu profitovať. Dá sa predpokladať, že ÚVO so svojimi obmedzenými kapacitami nebude mať možnosť celú vec odkontrolovať.

Rovnako je ťažké si predstaviť, že

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa