Segment elektrických bicyklov dokázal obhájiť svoje miesto na trhu a teší sa z roka na rok veľkej obľube u čoraz širšieho publika. Prídavný pohon robí jazdu menej fyzicky náročnou, vďaka čomu si ju môžu vychutnávať aj ľudia, pre ktorých je klasický bicy-kel postrachom. Elektromotor tiež pomáha s ľahším dochádzaním v každodennom živote. Dopyt po elektrických bicykloch napriek vyššej cene dnes prevyšuje kapacity aj tých najväčších svetových výrobcov.

Pred pár rokmi vyzerali elektrobicykle nevkusne a navyše boli veľmi ťažké. Vývoj je však rýchly. K dispozícii je množstvo druhov v rôznych dizajnoch a špecifikáciách. Z elektrobicyklov sa zrazu stal tovar, ktorý sa v niektorých krajinách predáva rýchlejšie, ako sa vôbec stíha vyrábať. Zákazníkov pri kúpe nového elektrobicykla neodrádzajú ani vyššie ceny, ktoré sú závislé od kvality rámu či špecifikácií batérie a elektromotora. Môže sa preto stať, že dva – pre laika na pohľad veľmi podobné – elektrobicykle majú výrazne odlišnú cenovku, len pre kvalitu a cenu použitých komponentov.

Startup sa špecializuje na vytvorenie presnej a vernej kópie objektu v 3D
Neprehliadnite

Slováci vytvárajú jedinečné virtuálne zážitky. Pod Artzenalom ožívajú aj legendy Formuly 1

Nie je bicykel ako bicykel

Kategória luxusných elektrobicyklov, kam sa môžu zaradiť modely nad štyritisíc eur, sa vyznačuje využívaním vyšších a najvyšších radov komponentov ako napríklad predné a zadné odpruženie, prevodová sústava s prehadzovačkou či hydraulické brzdy a sedlovka. „Všeobecne by malo platiť, že kvalitnejšie komponenty, napríklad batérie postavené zo značkových článkov, by mali svojmu používateľovi slúžiť lepšie.

Elektrobicykel KTM Macina Lycan 27,5 10 CX4
Zdroj: Ľuboš Mistrík
Elektrobicykel KTM Macina Lycan 27,5 10 CX4

V niektorých prípadoch ide však skôr o vnímanie značky alebo o dizajn než o funkcionalitu, hovorí Jakub Ditrich, odborník na elektrobicykle z portálu elektrobicykle.sk. Príkladom elektrických bicyklov, kde značka dvíha cenu inak konvenčného elektrobicykla, môžu byť modely od BMW alebo Audi.

Ak porovnáme technologický vývoj v segmente s elektrobicyklami so segmentom elektromobilov, tak v prípade elektrobicyklov je vývoj oveľa rýchlejší. V podstate každú sezónu sa objaví nejaká novinka z oblasti snímacích senzorov, integrácie riadenia motora, zvyšovania kapacity batérií, rýchlosti nabíjania a v poslednom čase badať aj výrazný posun v kvalite displejov a integrácie GPS ochrany proti krádeži. Modely elektrobicyklov nad štyritisíc eur si u nás kupujú ľudia, ktorí rozumejú komponentom a majú požiadavky na perfektnú funkčnosť, kvalitu a prémiový servis značky.

Extravagancia nefunguje

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa