Pred niekoľkými rokmi sme o elektromobiloch počuli len sporadicky a o postupnom zániku dieslových či benzínových motorov nebola ani reč. Málokto si totiž vedel predstaviť jazdiť na vozidle, ktoré bude nutné každých 150 kilometrov nabíjať. V súčasnosti je však situácia diametrálne odlišná. Elektromobily majú v ponuke už takmer všetky automobilky a ich predaj je podporovaný v mnohých európskych krajinách.

Rovnaká situácia nastala aj v segmente elektrobicyklov. Pred pár rokmi vyzerali elektrobicykle naozaj nevkusne. Okrem toho boli veľmi ťažké a ich cena sa šplhala do astronomických výšok. Vývoj je však rýchly. K dispozícii je množstvo druhov v rôznych dizajnoch a špecifikáciách a z elektrobicyklov sa zrazu stal tovar, ktorý sa v niektorých krajinách predáva rýchlejšie, ako sa vôbec stíha vyrábať.

elektrobicykel
Neprehliadnite

Klasické bicykle idú do úzadia. Slovákov pobláznil boom elektrobicyklov

Bicykloví rovesníci

Zaujímavosťou je, že elektrické bicykle vznikli takmer v rovnakom čase ako klasické bicykle. Prvé patenty na elektrické motory pre elektrobicykle boli udelené ešte v roku 1890 a na batérie o päť rokov neskôr. Patent elektrického bicykla získal v roku 1897 vynálezca Hosea W. Libbey v Bostone. Prototyp elektrických bicyklov, kde jazdcovi pomáha elektrická trakcia motora pri šliapaní do pedálov vyvinul nemecký vynálezca Egon Gelhard.

V roku 1989 japonská Yamaha postavila jeden z prvých prototypov elektrických bicyklov a o štyri roky neskôr dokonca vynašla systém asistencie pedálov, čo sa využíva dodnes. Takéto bicykle sa často zvyknú označovať aj ako „PEDELEC“ (PEDal ELEctric Cycle). V 90. rokoch sa vývoju a výrobe elektrobicyklov venovalo viacero firiem, no väčšie komerčné úspechy nezaznamenali. Ich rozvoj sa potom výrazne spomalil okolo roku 2000, no už o päť rokov neskôr sa tento segment reštartoval s príchodom lítiových batérií.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa