Kto by povedal, že v roku 2022 zaútočí Rusko na Ukrajinu? Že miera inflácie vo vyspelom svete vzrastie nad desať percent? Že globálne dlhopisy stratia najviac v celej svojej histórii?

Aj keď sa našli takí, ktorí to predvídali, bola to výrazná minorita – rozhodne to nebol „mainstreamový“ pohľad na budúcnosť. Predvídať, čo sa stane, je totiž značne problematické. Najmä pre masy, ktorých mienku určujú predsudky.

Ako napríklad potreba vykladať si budúcnosť na základe minulosti: keďže v Európe pretrvával mier 70 rokov, bude pokračovať ďalej, alebo: keďže inflácia bola dekádu nízka, bude nízka aj v najbližších rokoch. To je dôvod, prečo je budúcnosť takmer vždy iná, ako ľudia očakávajú – nie sú pripravení na radikálne zmeny. A je jedno, či sú to finančníci, ekonómovia alebo politici. Mýliť sa je predsa ľudské.

Rok 2022 by však nebolo dobré vytrhnúť z veľkého kontextu diania – diania zmeny veľkých trendov, ktoré trvali dekády – od globalizácie až po jej koniec. Ten odštartovala v roku 2007 veľká finančná kríza a spustila množstvo bezprecedentných udalostí.

Udalostí, ktorých dôležitosť a početnosť sa časom stupňuje. Aj keď mali najprv iba finančný charakter, ten sa časom rozšíril do ekonomickej a politickej roviny. Mohlo sa stať, že prekvapenia kulminovali v roku 2022 s vrcholom globálnej inflácie, úrokových sadzieb či vojenským napätím, no v skutočnosti môžu pokračovať ďalej útokom na veľmocenskú pozíciu Spojených štátov, rastom finančnej krehkosti najväčších štátov sveta či globálnou vojnou o komodity.

Je takmer isté, že dianie v roku 2023 bude rovnako zaujímavé ako minuloročné. Preto TREND prišiel s niekoľkými predpoveďami udalostí, ktoré by sa mohli udiať v novom roku.

Budúcnosť však nie je nikdy istá, pretože okrem iného závisí od viac či menej racionálnych rozhodnutí miliárd ľudí, ktorí ju tvoria. Každá predpoveď budúcich udalostí je nutne založená iba na väčšej či menšej miere pravdepodobnosti. Ak sa však tieto udalosti udejú, budú mať zásadný vplyv.

Predpovede na rok 2023