Mnohí Slováci na juhovýchode Slovenska nikdy neboli. Najmä tí z Bratislavy sa najďalej na východ dostanú do Tatier, tí odvážnejší až do Košíc. Pritom Košický kraj ponúka veľa možností sa trávenie dovolenky či len predlženého víkendu.

Vodné zážitky

Kto by chcel rekreáciu pri vode, v kraji nájde niekoľko vodných nádrží. Jedna z nich, Zemplínska šírava, je druhá najväčšia na Slovensku. Slovenské more, ako sa vodná nádrž pri Michalovciach zvyčajne nazývala, mala posledné dve sezóny veľmi dobré aj vďaka covidu-19. Veľa ľudí zostalo dovolenkovať doma. Po rokoch úpadku sa tak táto vodná nádrž prebúdza k životu.

Niektoré strediská a pláže pri šírave sú síce stále zanedbané, no iné sú plné turistov, ktorí dostávajú adekvátne služby. Pozitívne miesta sú najmä v stredisku Medvedia hora, Kamenec a Kaluža. Ožíva aj kemping na Paľkove, pláži najviac vzdialenej od Michaloviec.

Obmedzený pohyb ľudí počas pandémie dáva iba málo možností ako nezostať zatvorený v byte. Pobyt v prírode sa stal na dlhé mesiace najvyužívanejším spestrením života pre mnohé rodiny. Na snímke loď Zemplín a turisti v prístave v rekreačnom stredisku Lúč na Zemplínskej Šírave 20. apríla 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Zdroj: Roman Hanc