Keď na jar, už v čase prvej vlny koronakrízy, prišla Arca Capital s veľkolepou PR kampaňou na svoju novú emisiu zmeniek v obrovskom objeme za viac ako pol miliardy eur, niektorí ľudia z finančného biznisu už nedvíhali len obočie, ale aj varovný prst.

Napriek tomu Národná banka Slovenska v rámci svojich formálnych schvaľovacích právomocí obrovskú emisiu odobrila. Na trh sa tak rozbehli prostredkovatelia Arcy, aby predávali lákavé zmenky s výnosom viac ako šesť percent. Napokon agilní obchodníci nepredali týchto cenných papierov veľa, ale do siete sa okrem drobných retailových klientov chytili veľké ryby. Napríklad manželka slovenského premiéra Pavlína Matovičová s investíciou v státisícoch eur.

RASTISLAV VELIČ
Neprehliadnite

Arca Capital zneistila trh podnikových dlhopisov, v ktorých je veľa peňazí

Priznané problémy

Lenže už v júni do médií začali presakovať prvé problémy Arcy s likviditou. Šéf skupiny Rastislav Velič nesmelo priznal ťažkosti s hotovosťou a napísal klientom list, kde prosil o dôveru a čas na reštart. Dostal obe, ale čas premrhal, dôveru stratil a reštart nenastal. Dôvodom problémov s hotovosťou bola podľa neho koronakríza a neochota bánk finančníkom naďalej požičiavať. Finančné suchoty mali byť len dočasné.

Na konci júna Arca už zrejme tušila, že peniaze na výplatu klientov len tak ľahko a skoro nezíska. Preto sa jej hodil záchranný plán vlády pre firmy postihnuté koronakrízou. Pre svoju matku Arca Investments požiadala o ochranu pred veriteľmi. Na začiatku júla ju dostala. Potom nastalo leto a optimisti verili, že Arca rieši svoje budúce financovanie, pesimisti sa začali obzerať po dobrých konkurzných právnikoch.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa