Len nedávno týždenník Plus 7 dní informoval o tom, že peniaze v Arca Capital mala zainvestované aj manželka premiéra Igora Matoviča – Pavlína. Malo by ísť až o 10 miliónov eur. Témy sa chytila opozícia na čele s bývalým dlhoročným premiérom Robertom Ficom.

Jeho strana Smer vo štvrtok oznámila, že podáva trestné oznámenie na Arca Capital Slovakia pre podozrenie zo zvýhodňovania veriteľa, pod ktorý rozumie rodinu Igora Matoviča. Robert Fico sa odvoláva na informácie z Plus 7 dní, ktorý špekuluje, že ak by Pavlíne Matovičovej Arca vyplatila investície teraz či od júna, keď požiadala o ochranu pred veriteľmi, bolo by to nelegálne zvýhodňovanie veriteľa. Arca Capital však vo vyhlásení už stihla uistiť média aj svojich klientov, že voči nim postupuje jednotne a nikoho nezvýhodňuje.

Arca Capital
Neprehliadnite

Arca Capital svoje záväzky zrejme nezvládne splatiť. Čaká ju konkurz

Podľa informácii TRENDu z právnického prostredia by však konkurzný správca mohol akékoľvek prevody majetku pred vyhlásením konkurzu, ktoré by poškodzovali veriteľov, napadnúť a žiadať o spätný prevod.

Takže Ficovo tvrdenie, že Arca by preto mohla zvýhodňovať niektorých svojich klientov, stojí jemne povedané, na vode. Ide skôr o vytĺkanie politického kapitálu na kauze Arca. Fico má však pravdu v tom, že mlčaním si premiér I. Matovič nepomáha, ale skôr škodí.

I. Matovič zatiaľ reagoval na rozbiehajúcu sa kauzu svojej manželky upozornením, že od roku 2006 s ňou má rozdelené bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Odvtedy sa vraj nestará do toho, kde má jeho manželka uložené peniaze. Média sa snažil odbiť tým, že sú to súkromné investície jeho manželky, dokonca zdanené, a ona si s nimi môže robiť čo chce.

To je síce pravda, ale verejnosť sa určite bude pýtať aj na to, odkiaľ vzala jeho manželka voľných 10 miliónov eur, prečo ich investovala práve do rizikových dlhopisov či zmeniek Arcy Capital a prečo sa k ním nepriznala skôr, keďže finančné problémy Arcy sú už známe minimálne od júna tohto roku.

Transparentnosti investície manželky premiéra tejto krajiny, ktorý sa niekedy bil za transparentnosť, mlčanie určite nepomôže. I. Matovič dokonca označil informácie týždenníka Plus 7 dní za bludy, čo silno pripomína rétoriku R. Fica. Ten rád každú kauzu odbíjal jasne a stručne odpoveďou, že sú to novinárske bludy, na ktoré nebude reagovať. Podobnosť čisto náhodná?

Velic Rastislav, Arca Capital
Neprehliadnite

Šéf Arca Capital priznal, že veritelia nedostanú späť všetko

Ale späť k investovaniu v Arce. Ak naozaj Pavlína Matovičová dala 10 miliónov eur do tejto firmy, urobila zrejme veľmi zlé investičné rozhodnutie. Najmä ak ďalšie milióny nediverzifikovala inde, ako to robia rozumní investori. Situácia v Arce je dnes taká, že s najväčšou pravdepodobnosťou skončí v konkurze, kde budú uspokojení len zabezpečení veritelia, čo sú najmä veľké banky. Menším investorom – i keď pri jej investovanej sume sa dá polemizovať či je malá investorka – ostanú len odrobinky z rozpredaného majetku finančnej skupiny.

Otázne je aj to, či I. Matovič naozaj nevie, kde jeho žena investovala 10 miliónov eur. Ak sa s ním o tom naozaj neradila, je to dosť čudné manželstvo. Alebo je založené na takej dôvere, že sa predsa o nejakých „10 melónoch“ utopených v rizikových dlhopisoch alebo zmenkách nebudú spolu baviť. Potom klobúk dolu.