To, čo už skoro každý tušil niekoľko mesiacov, že finančná skupina Arca Capital smeruje do konkurzu alebo do reštrukturalizácie dlhov, už potvrdil aj jej riaditeľ Rastislav Velič v rozhovore pre Denník E. O peniaze tak zrejme prídu najmä drobní investori. Niektorí z nich sa už aj ozvali TRENDu a sú naozaj znepokojení.

Po viac ako dvoch mesiacoch mlčania sa R. Velič dosť otvorene rozhovoril o situácii v svojej firme. Dá sa povedať, že nie je vôbec ružová. Najdôležitejšie informácie z rozhovoru sú tie, že v podstate priznal, že investori nedostanú všetky svoje peniaze späť.

Koľko vôbec dostanú, či polovicu alebo ešte menej, bude záležať na procese oddlženia. Ak to pôjde formou reštrukturalizácie, možno drobní investori dostanú viac, ak formou konkurzu, dostanú menej. Isté je len to, že prídu o peniaze – a niektorí o veľa peňazí.

Velic Rastislav, Arca Capital
Neprehliadnite

Aj česká Arca už má ochranu pred veriteľmi. Tí sa chystajú brániť aj s pomocou J&T

Bezkoncepčnosť a alibizmus

Z dikcie odpovedí šéfa Arcy je zjavná bezkoncepčnosť, alibizmus, prešpekulovanosť a absencia jasného plánu, ako ďalej. Len na ilustráciu. Špekuluje o tom, že by Arca požiadala o reštrukturalizáciu cez český insolvenčný zákon, ktorý je „nastavený lepšie ako slovenský“. Realita je taká, že český zákon je „lepší“ okrem iného v tom, že umožňuje dlžníkovi vrátiť investorom menej peňazí ako slovenský zákon.

Pri otázke, či má Arca vôbec na to, aby bola oddlžená, R. Velič priznal, že on záväzne nič garantovať nevie. To neuberie z nervozity investorov.

Úsmevne vyznieva aj jeho lakonická odpoveď na otázku koľko ľudí ma nakúpených ich zmenky a dlhopisy: „Dosť“.  

Mierna forma sebareflexie je len v odpovedi na vydávanie ich krátkodobých zmeniek, keď priznáva, že toto správanie nebolo dobré. Vyviňuje sa však tým, že nevedel, že príde koronakríza. Z tejto poznámky alibizmus priam srší. Napokon priznáva aj to, že ich prípad pokazí dôveru investorov vo firemné dlhopisy na dlhý čas.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa