V rozhovore sa dozviete:
  • Prečo sa Arca dostala na pokraj krachu
  • Akú zodpovednosť za to má terajšie vedenie
  • Či cíti aj P. Krúpa zodpovednosť za súčasný stav firmy
  • Prečo môže Arcu zachrániť práve J&T
  • Prečo by nemal robiť reštrukturalizáciu Rastislav Velič
  • Čo môžu robiť drobní investori

Vyzerá to tak, že bývalí partneri z Arca Capital si dnes nevedia prísť na meno a zhadzujú vinu za situáciu vo firme jeden na druhého. Pavol Krúpa, ktorý sa zo skupiny stiahol pred dvoma rokmi, stále dúfa, že Arca prežije v istom modele fungovania, ale s iným, kvalitnejším manažmentom a s novým investorom – ako je napríklad J&T. Naznačuje aj presúvanie aktív Arcy v rámci finančnej skupiny, napríklad na Cyprus. Bývalý partner apeluje na odstúpenie terajšieho šéfa Rastislava Veliča, priznáva však aj vlastný podiel viny.

Investori, ktorí nakúpili dlhopisy či zmenky Arcy, nedostanú naspäť všetko, možno niečo viac ako polovicu. Je tento odhad reálny a nespôsobí medzi nimi paniku?

Panika v tejto situácii nepomôže nikomu. Prvá panika už nastala po začatí koronakrízy, na jar, keď si investori húfne začali vyberať peniaze najmä z tých kvartálnych zmeniek. Ich emitovanie bolo odvážne aj pred koronakrízou. Možnosti vymáhania pohľadávok bude záležať na tom, ako sa bude situácia v Arce vyvíjať.

Faktom je, že skoro všetky aktíva Arcy boli zasiahnuté koronakrízou. Teraz by mal prísť kvalitný krízový manažment, ktorý by dokázal krízu ustáť. Tiež by mal zabezpečiť, aby nedochádzalo k ďalšej erózii hodnoty jej aktív. A napokon, peniaze, ktoré ešte vo firme sú, by sa nemali míňať na iné aktivity ako na jej záchranu.

Čo máte na mysli?

Nie sú pod kontrolou aktíva, ktoré sú presúvané v rámci skupiny. Napríklad z Arca Investmens do Arca Capital Cyprus a na ďalšie entity.

Velic Rastislav, Arca Capital
Neprehliadnite

J&T Banka chce skupovať pohľadávky Arca Capital, najala si na to cyperskú firmu

Práve okolo hodnoty aktív Arcy sa vedú špekulácie. Rastislav Velič nedávno hovoril o miliardových záväzkoch aj aktívach, ale na jar, pri predaji dlhopisov, Arca komunikovala aktíva vo výške viac ako dve miliardy eur. Nebolo by férové voči investorom najať si teraz skúsených auditorov a urobiť konsolidovanú závierku skupiny?

Áno, bolo. Keďže sám som veriteľ, tak to očakávam. Mal by tam byť nezávislý audítor, navrhnutý zo strany veriteľov. Ten by mal pracovať aj na oddlžení firmy v rámci reštrukturalizačného plánu. Potom by sme sa mali dozvedieť hodnotu aktív. Bude potrebné vyhodnotiť, ktoré aktíva bude treba dofinancovať, aby nestratili hodnotu, a to J&T vie.

Ale mohli sa znehodnotiť až o viac ako miliardu eur?

Chce to ich poriadnu analýzu. Niektorým firmám výrazne klesla hodnota, iné sa už dokázali spamätať. Je to možné, ale je otázne, čo je spôsobené koronakrízou a čo nadmerným kupovaním a preplácaním aktív a nedôsledným manažmentom. Tiež mám informácie, že sa peniaze míňali nadmerne na právne aj PR služby či na nákup obrazov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa