Ukrajina nie je skutočná krajina, povedal ruský prezident a zavelil na jej demilitarizáciu. 

Svojím rozhodnutím dramaticky zhoršil jej vyhliadky. A proti sebe postavil praktický celý svet. Ten zareagoval omnoho silnejšie a jednotnejšie, než si kedy ruskí stratégovia dokázali predstaviť. Špekulovať, čo sa stane, je ťažké, ak nie nemožné. No zdá sa, že následky budú kolosálne. Jednoducho, pokiaľ bude v Rusku vládnuť Vladimir Putin, neexistuje prakticky žiadna šanca, že sa veci vrátia do pôvodného stavu. Prekročil sa povestný rubikon.

Investovanie v Rusku je vec minulosti. Krajina sa stala neinvestovateľnou. Každý, kto môže, sa bude snažiť svoje ruské aktíva predať. A dostane za ne iba zlomok pôvodnej ceny. Ďalšie priame investície nehrozia. Naopak, kto môže, divestuje. A tí, ktorí dobrovoľne nechcú, budú čeliť politickým tlakom, aby to spravili. Ruskú ekonomiku nečaká radostné obdobie. A to bola na tom zle už pred vojnou. Vysoká inflácia, ďalšie zníženie životnej úrovne a strata finančných rezerv obyvateľstva je prakticky istý scenár.

Ale zďaleka nejde iba o ekonomický problém. Rusko sa svojou agresiou odstrihlo od ďalšej spolupráce so Západom. Pravdepodobne vznikne nová studená vojna či dokonca železná stena. Komodity zatiaľ prúdia, no nemusia večne. Západ sa pripravuje aj na odstrihnutie ruského zemného plynu a ropy. Následky by boli veľké, no nie katastrofálne. Katastrofa sa deje na Ukrajine. V každom prípade sa cesty Európy a Ruska nekompromisne rozdvojili. Kým doteraz európski lídri verili v možnosť rokovania a diplomacie za pomoci prosperujúceho vzájomného obchodu, úvahy o spolupráci s Ruskom sú minulosťou.

Európskym lídrom sa otvorili oči. Najmä tým nemeckým. Veľký obrat v politike krajiny o 180 stupňov prišiel príliš neskoro a za privysokú cenu. Ale prišiel. Nemci zvyšujú výdavky na zbrojenie a čoskoro to spravia aj ostatné krajiny. Armády sa posilnia. Bude to drahé, ale inej cesty niet. A výrazne sa zvýšia aj investície do alternatívnych zdrojov energie. Jadro ani uhlie už, aspoň na najbližšie roky, nebudú preklínanou formou energie. A vybudujú sa zásobníky zemného plynu a terminály LNG. Svet sa skokovo zmení.

Najviac sa však zmení Rusko. Ukrajina ho stiahne so sebou. Stane sa nepredvídateľnejším a nebezpečnejším. Paradoxne, poistku na uchovanie ako-takého globálneho poriadku môže priniesť jeho spolupráca s Čínou. Isté je jedno: svet už nebude nikdy taký ako predtým.

Viac sa dočítate v novom vydaní TRENDu:

Unesená krajina
Zdroj: TREND
Unesená krajina