Finančné sankcie voči Rusku sa ukázali ako bezprecedentné. Kým doteraz boli podobné kroky zavedené pre menšie ekonomiky, ako je Irán, Venezuela či Severná Kórea, ich zavedenie na 15. najväčšiu ekonomiku sveta sa nečakalo. Západné krajiny vypli mnohé ruské finančné inštitúcie z medzinárodného platobného systému Swift. No ešte vážnejší dosah malo zmrazenie devízových rezerv centrálnej banky. Na ruskom trhu nastala v pondelok ráno panika.

Centrálna banka si za ostatné roky nahonobila značné devízové rezervy. Okolo 100 miliárd z nich drží v amerických dolároch a okolo 200 miliárd v eurách. Tieto rezervy sú pre ňu kľúčové. Využíva ich napríklad v prípade tlaku na domácu menu. Podobne, ako sa stalo napríklad v deň vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, keď hodnota rubľa výrazne poklesla. Vtedy centrálna banka intervenovala – nakúpila ruble, ktoré investori predávajú, a predávala doláre, ktoré nakupujú. Udržala tak kurz domácej meny relatívne stabilný. Tretie kolo západných sankcií však zmenil pravidlá hry.

Centrálne banky držia svoje devízy v zahraničných bankách. A to sa pre Rusko stal najväčší kameň úrazu. Sankciami zablokované aktíva centrálna banka nemohla použiť. Kurz rubľa na medzinárodných trhoch prudko oslabil. Jedinou zbraňou, ktorú centrálna banka mala k dispozícii, sa stali úrokové sadzby. Zvýšila ich na viac ako dvojnásobok, z 9,5 percenta na 20 percent. Tento krok je pomohol zastabilizovať menový kurz pri stratách zhruba o štvrtinu.

V ďalšej stabilizácii jej má pomôcť nová legislatíva, ktorá zakazuje ruským rezidentom posielať peniaze do zahraničia. A tiež núti ruských exportérov predávať 80 percent svojich výnosov štátu. Takýmto spôsobom si chce ruská vláda zabezpečiť tvorbu nových devízových rezerv, ktoré bude využívať na stabilizáciu meny. A to aj na úkor schopnosti dlžníkov splácať svoje zahraničné úvery. Tie ruské dosahujú takmer pol bilióna eur.  

Akciová kalamita

Problémy ruského finančného trhu sa rýchlo preklopili aj do zvyšku Európy. Sankcie pravdepodobne položia európsku odnož najväčšej ruskej banky, Sberbank, ktorá je vlastnená štátom. Objemné výbery sporiteľov nemusí dokázať ustáť. Ale v problémoch nebude jediná. Mnoho európskych bánk zainvestovalo buď do ruského dlhu alebo na ruský trh. Najväčšiu expozíciu voči krajine dosiahla rakúska Raiffeisen banka, ktorá si hneď v pondelok odpísala takmer pätinu hodnoty. Vyššie jednociferné straty kapitalizácie čakali aj na veľké francúzske banky. Dôvodom je skutočnosť, že mnohé z vlastnených ruských aktív môžu stratiť veľkú časť svojej hodnoty. Napríklad dolárové štátne dlhopisy sa predávajú za menej ako polovicu nominálnej hodnoty. Trhy oceňujú, že šanca ruského bankrotu do piatich rokov je až tretinová.

A nezdá sa, že by sa na súčasnom neblahom vývoji dokázalo niečo zmeniť k lepšiemu. Naopak, zahraničné finančné inštitúcie ohlasujú divestície v Rusku. Ani prípadný uzavretý mier ich neprijme svoje rozhodnutie zmeniť. Po dekádach spoločných projektov opustia domáci trh. Napríklad British Petroleum predá svoj 20-percentný podiel v Rosnefte a Shell ukončí všetky spoločné podniky s Gazpromom. Nórsky štátny fond povedal, že sa zbaví ruských akcií. Spoločnosť MSCI zvažuje, že zo svojich indexov tiež vyradí všetky ruské aktíva. Jednoducho, globálny kapitál sa z Ruska stiahne a na dlho ho obíde.

Aj to je dôvod, prečo sa ruská akciová burza v pondelok neotvorila a neotvorí sa minimálne ešte týždeň. Domáce akcie by čakal brutálny výpredaj. Na jeho veľkosť poukázali akcie ruských spoločností, ktoré sa kótujú v zahraničí. Ich prepady boli obrovské, keď strácali desiatky percent. Najväčší ETF fond sledujúci ruské akcie, Van Eck Russia, stratil len v pondelok štvrtinu svojej hodnoty po poklese o 32 percent počas predchádzajúceho týždňa. Ruské aktíva prišli ukrajinským konfliktom na veľmi dlhé obdobie o svoje investičné čaro. Keďže Rusko je v globálnom prostredí malý trh, svetové akcie na ich straty príliš nereagovali. To sa však môže časom zmeniť. Dôvodov je mnoho.

Ekonomiku problémy len čakajú

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa