Azda nikto v posledných dňoch nemá viac dôvodov na radosť ako hnutie Sme rodina. Politika v podaní Borisa Kollára síce nevalcuje prieskumy verejnej mienky, ale dokáže úspešne zabezpečiť silnú mocenskú pozíciu.

Na rozdiel od svojich koaličných partnerov predseda parlamentu dokonale rozumie brutálnej politickej hre. Predovšetkým dokáže usúdiť, kedy je najlepší čas na politickú „podpásovku“.

Vlekár z Donovál môže opäť využiť špecifické rozloženie figúrok na politickej šachovnici vo svoj prospech. Rovnica je pritom pomerne jednoduchá. Na jednej strane tu máme svojskú emancipáciu generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorá rozohnila puritánske krídlo koalície. Koaličníci s kľúčovou výnimkou Kollárovho hnutia si brúsia zuby na sporný paragraf 363 Trestného poriadku.

Dar od Kolíkovej

Keby sme sa v našich úvahách zastavili v tomto okamihu, zdalo by sa, že Boris Kollár je na kratšej strane pomyselného lana. Záchranné koleso mu však, paradoxne, poskytla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Samozrejme, nešlo o vyjadrenie politickej podpory.

Obľúbenkyňa médií, ktorá je považovaná za jedného z najvýznamnejších architektov takzvanej očisty, dala jednému z jej najväčších kritikov nabitú zbraň v podobe revízie koaličnej zmluvy. Všetci politickí aktéri, ktorých sa saskársky presun Márie Kolíkovej dotkol, sa nateraz tvária, že chcú zachovať politický status quo. 

Sme rodina.
Neprehliadnite

Kollárov diktát. Kolíkovej rošáda urobila z koalície rukojemníka

Nejaké zmeny však musia nastať. Žiadne reči z úst koaličných lídrov neznemenia to, že nastal mocenský posun na úrovni vlády aj parlamentu. Sme rodina má pravdu v tom, že koaličná zmluva sa skôr či neskôr otvorí.

Otvorí sa aj preto, že je to vo výsostnom záujme samotného hnutia. 

Politické vianoce

Revízia koaličnej zmluvy by pre Kollárovo zoskupenie znamenala predčasné Vianoce. Za uznanie ministerskej rošády by si mohli vykoledovať obrovskú cenu.

Na mieste je tak otázka, akú má pakt Sulík – Kolíková hodnotu. Do úvahy prichádzajú viaceré možnosti: bezpodmienečné uznanie Krajniakovej reformy, zastavenie ťaženia proti Žilinkovi alebo výstavba nájomných bytov.

Možnosti sú takmer neobmedzené.