Život priemerného zákonodarcu slovenského parlamentu nie je len o stlačení správnych tlačidiel a účasti na výboroch. Občas sa stáva, že na programe dňa je aj nejaká intriga, prípadne poslanecká rošáda. Vtedy sa musia v centrálach strán vyťahovať kalkulačky. Poslanecké transfery, najmä tie koordinované, dokážu efektívne nabúrať politické status quo.

Veľa by o tom vedela porozprávať ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Tá v stredu postavila definitívnu bodku za relevanciou subjektu, ktorý pri svojom vzniku mal premiérske ambície. Odchod šiestich poslancov do saskárskeho exilu sprevádzala oslavná, no zároveň veľmi ošemetná atmosféra.

Kollár so Sulíkom
Neprehliadnite

Kollár so Sulíkom ukázali Afgancom pravú slovenskú pohostinnosť

Krásne znejúce slová o perfektných medziľudských vzťahoch, spoločnom hodnotovom základe a koaličnej stabilite vyrušil jeden zásadný element. Pakt Sulík-Kolíková je neúplný. Kolíkovci sa síce pridajú do poslaneckého klubu SaS a samotná ministerka bude v tíme Sulíkových ministrov, na oplátku si však zachovajú autonómiu v rámci platformy.

Čím bude táto platforma? Nikto nevie. Zatiaľ poznáme len jej meno – Za spravodlivé Slovensko. Vieme aj to, že nejde o ďalšiu politickú stranu. Pokiaľ hlavnej aktérke tohto plánu išlo o vytvorenie a následnú propagáciu prípadného predvolebného sloganu v štýle kandidátov SaS, urobila skvelú prácu. Na mieste je však potom otázka, načo je vlastne táto hra na platformy?

Anketa
Myslíte si, že spolupráca medzi SaS a kolíkovcami bude prospešná pre slovenskú politiku?
  • 37%
  • 63%

Manželstvo z rozumu

Napriek deklaráciám oboch strán o spoločných liberálnych hodnotách je zrejmé, že stredajšia tlačová konferencia sa niesla predovšetkým v duchu politického pragmatizmu. Akékoľvek silné priateľstvá by sa za posledný rok medzi jednotlivými poslancami vytvorili, nič neprekoná provinčnosť politických lídrov viac ako spoločný nepriateľ.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa