Podnikatelia riešia tretí rok nielen pandémiu, no aktuálne aj rusko-ukrajinský konflikt. Čo by ste v tejto oblasti privítali na zlepšenie biznisu? TREND sa na to spýtal zástupcov rôznych podnikateľských združení a inštitúcií z praxe. 

Ján Solík, Združenie podnikateľov Slovenska  

Firmy si musia poradiť s následkami pandémie a cenovou nestabilitou, ktorá sa prejavuje najmä v cenách komodít a energií. O to dôležitejšie je, aby si vláda uvedomila, že podnikateľské prostredie potrebuje po rokoch stagnácie zásadné reformy a maximálnu mieru flexibility, aby si podnikatelia s turbulentnými zmenami vedeli poradiť a boli konkurencieschopní.

Preto by bolo načase zásadne pohnúť s dlhoročnými problémami, akými sú daňovo-odvodové zaťaženie, vymožiteľnosť práva, kvalita školstva a kvalita prijímanej legislatívy. Netreba zabúdať ani na dôslednú implementáciu schválených pravidiel, ktoré prijatie nových regulácií podmieňujú zrušením dvojnásobku existujúcich či zmeny dôležitých zákonov iba k 1. januáru.

Dôležité je zdôrazniť aj to, čo by štát robiť nemal – pokračovať v legislatívnom procese k e-faktúre. Kým firmy vedia presne povedať, aké komplikácie a náklady im táto zmena prinesie, štát doteraz nepredložil serióznu analýzu toho, či e-faktúry vôbec potrebujeme a aké alternatívy zvažoval, kým sa rozhodol pre toto „dobrodružstvo“.

Andrej Lasz, Asociácia priemyselných zväzov a dopravy  

Priemysel potvrdil, že aj v ťažkých časoch dokáže produkovať, zamestnávať a absorbovať dobré aj horšie politické rozhodnutia. V ostatnom roku sme bojovali najmä s covidom–19 a materiálovou a čipovou krízou.

Kým prvý faktor nútil firmy investovať najmä do ochrany zdravia zamestnancov, očkovacích kampaní a testovania, ten druhý ich nútil racionalizovať a optimalizovať. Počas celého roka sme videli zastavovanie výroby z dôvodu nedostatku polovodičov v automobilovom priemysle a zdražovanie rôznych vstupov v stavebníctve či energetike.

Tieto faktory budú, žiaľ, ešte pokračovať, preto sa musíme nadýchnuť a so zadržaným dychom vydržať ešte niekoľko mesiacov. Postupne sa začne prejavovať demografický problém a nedostatok pracovnej sily. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa