Koncom júna bol štvrtý ročník Ekonomickej olympiády, ktorú organizuje Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) a Institut ekonomického vzdělávání (INEV). Z viac ako osemtisíc stredoškolákov zvíťazil Daniel Baňár, gymnazista z Nových Zámkov. Pre TREND hovorí, ako sa popasoval s olympiádou. 

Ako ste sa dostali k ekonómii? 

Vďaka priateľke, ktorá je aj spolužiačka. Raz sme mali zastupovaný predmet, no ja som nebol v škole. Hodina bola s pani profesorkou Miriam Krásnou, ktorá nás inak neučí. Hovorila, že pripravuje žiakov na ekonomickú olympiádu. Pýtala sa spolužiakov, či niekto nemá záujem tiež. Povedali sme si, že to vyskúšame. Nebyť mojej priateľky, tak sa k ekonómii nedostanem.

Povedali ste si s priateľkou, že idete na olympiádu. Čo nasledovalo? 

Oslovili sme pani profesorku, ona sa nám intenzívne venovala. Od základov sme preberali ekonómiu, dávala nám materiály a cvičenia. Zapojili sme sa aj do iných súťaží.

Študovali ste aj sami vo voľnom čase? 

Mňa aj priateľku to veľmi baví. Vo voľnom čase sa bežne vzdelávame. Buď videá, podcasty, knihy alebo články.

Aká kniha vás zaujala? 

Naposledy Ako skapal tatranský tiger od Rada Baťa, exšéfredaktora TRENDU, a chystám sa na Principles of Economics od Gregoryho Mankiwa.

Čo vás najviac zaujalo na ekonómii? Teória alebo praktické aplikácie či finančné trhy?

Na ekonómii sa mi páči, ako všetko na seba nadväzuje, najmä trh a trhový mechanizmus. Najzaujímavejšie je pre mňa investovanie. 

Aj investujete?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa