Na trh tak Makers nedodáva žiadne vlastné produkty, zákazník pomenuje svoje potreby alebo problémy a firma sa pokúsi navrhnúť riešenie vrátane hardvérových aj softvérových častí. Pracuje napríklad na monitoringu budov a zbere dát, pre slovenský startup Ecocapsule vytvorila kompletný riadiaci systém, pre Viedenskú energetiku smart grid – samostatnú energetickú jednotku riadiacu spotrebu a distribúciu elektriny z distribučnej siete, solárnych panelov a batérií na úrovni rodinných domov.

Firma ďalej viac než rok spolupracuje so slovenskou spoločnosťou OMS zameranou na výrobu svietidiel. Ide o jedného z hlavných hráčov odboru v Európe, pričom jej majiteľ Vladimír Levársky v roku 2013 vyhral titul EY Podnikateľa roka. Dvojica spoločne predstavila prototyp riešenia – otvorenú platformu a nové typy pouličných rozvádzačov a lámp, ktoré sa môžu stať základom pre riešenia smart cities.

„Niekedy mám pocit, že smart city je prioritné hlavne z pohľadu PR. Mesto, ktoré nerieši smart city, ako keby ani neexistovalo,“ hovorí so smiechom Ján Masaryk, spoluzakladateľ Makers. Viac o takzvanom otvorenom koncepte inteligentných miest, ale aj plánoch firmy do budúcna, hovoril v rozhovore pre TREND.sk.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa