V júni tohto roka ubehli štyri roky od zavedenia regulácie roamingových služieb na území štátov Európskej únie, Nórska, Lichtenštajnska a Islandu. Pri cestovaní po Európe tak môžeme volať, esemeskovať či dátovať za rovnakých podmienok ako doma. Čerpať je tiež možné voľné dáta, pokiaľ sú u tuzemského operátora uplatniteľné aj do všetkých ostatných sietí. Spotreba v roamingu však nesmie byť väčšia ako spotreba v domovskom štáte. V takom prípade sú operátori oprávnení účtovať si poplatok nad rámec maloobchodných cien.

Leto s vysokými účtami?

Podmienky na trhu podľa Európskej komisie (EK) však stále nepodporujú udržateľný roaming za domácich podmienok. Koncom februára tohto roka preto navrhla nové nariadenie, ktoré by predĺžilo reguláciu až do polovice roka 2032. Podľa EK je predĺženie o ďalších desať rokov nevyhnutné.

„Zrušenie poplatkov za roaming je ukážkovým príkladom toho, ako EÚ zaisťuje, aby milióny občanov mohli ostať pripojení, čím zlepšuje ich život. Nové pravidlá zachovajú roaming bez dodatočných poplatkov a ešte zvýšia jeho kvalitu,“ prehlásila ešte vo februári výkonná podpredsedníčka komisie zodpovednej za Európu pripravenú na digitálny vek Margrethe Vestager.

Analýza slovenského telekomunikačného trhu
Neprehliadnite

Telekom a Orange dominujú trhu. Podarí sa Swanu po fúzii zamiešať kartami?

Vyjednávači rady ministrov a Európskeho parlamentu (EP) sa už dnes večer stretávajú na kritickom zasadnutí, aby doladili posledné detaily na predĺženie pravidiel, lebo čas sa kráti. Ak rokovania zlyhajú, občania členských štátov EÚ by mohli v budúcej letenej sezóne opäť čeliť obavám z obrovských účtov za využívanie mobilných služieb v zahraničí.

„Dosiahnutie dohody o konečnej podobe nových pravidiel voľného roamingu, ktoré budú platiť od leta budúceho roka je neisté a vzhľadom na pretrvávajúce rozdielne postoje Európskeho parlamentu a členských štátov sa rokovania dnes nemusia ukončiť,“ uviedol europoslanec Robert Hajšel, ktorý je hlavným vyjednávačom za frakciu Socialistov a demokratov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa