Telekom, Orange a O2 sú traja najväčší mobilní operátori pôsobiaci na Slovensku. Veľkí hráči sa zhodujú v tom, že trendom na telekomunikačnom trhu bude spájanie služieb do jedného balíka, takzvaná konvergencia. Podarí sa Swanu vyťažiť z nedávnej fúzie maximum a dotiahnuť sa na svoju silnú konkurenciu? Aké majú operátori na trhu postavenia a v čom sú najlepší? To všetko sa dozviete v analýze TRENDu. 

Štvrté miesto na trhu patrí operátorovi 4ka, ktorý spadá pod spoločnosť Swan Mobile. Len nedávno sa na slovenskom telekomunikačnom trhu dokončil jeden z najväčších obchodov, z ktorého v podstate vzíde nový operátor. Slovenská private equity spoločnosť Sandberg Capital totiž predala svojich 50 percent v spoločnosti Swan.

Kupujúcim bola práve spoločnosť Swan Mobile, ktorej majoritným vlastníkom je DanubiaTel. DanubiaTel je zároveň vlastníkom 50-percentného podielu v Swane. V súčasnosti je operátor Swan, výlučne vlastnený slovenským kapitálom, druhý najväčší poskytovateľ fixných telekomunikačných služieb v biznis sektore a jeho obrat dosahuje takmer 100 miliónov eur. Plánované zlúčenie spoločností Swan a Swan Mobile do jedného subjektu je naplánované na prelome rokov 2021 a 2022.

ilustračná foto
Neprehliadnite

Expert na kyberbezpečnosť: Antivírus je „mŕtvy“ a na značke smartfónu a jej pôvode záleží

„Pokračujeme v konsolidácii telekomunikačného trhu a spojením značiek Swan a 4ka vytvárame nového operátora s komplexným portfóliom mobilných aj fixných služieb, schopného plnohodnotne a dlhodobo vytvárať čisto slovenskú alternatívu k trojici zahraničných operátorov,“ povedal Juraj Ondriš, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Swan Mobile.

Zmeny na trhu pozorne sleduje aj konkurencia, ktorá im prispôsobuje svoju stratégiu. Nebýva zvykom, aby sa k podobným transakciám vyjadrovali konkurenční hráči, čo sa čiastočne potvrdilo aj tentokrát. Operátori Telekom a O2 sa k zmene na trhu odmietli vyjadriť, no operátor Orange ju víta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa