Windows 7 Microsoft vydal presne pred desiatimi rokmi. Po staršom Windows XP nasledoval nie veľmi úspešný Windows Vista. Používatelia už začínali byť skeptickí. Microsoft ale v októbri 2009 vydal Windows 7 a stal sa z neho jeden z najobľúbenejších systémov v histórii. Podľa StatCounter ho má ešte dnes používať viac ako 21 percent ľudí a takmer 27 percent firiem. Niet sa čo diviť, bol to moderný systém. Po vydaní balíka Service Pack 1 o pol roka neskôr aj veľmi stabilná opora pre profesionálov aj laikov.

Práve pre jeho obľúbenosť je veľmi pravdepodobné, že mnoho z vás má doma či v kancelárii PC „so sedmičkami“. Treba si uvedomiť čo znamená, že sa mu presne o mesiac skončí podpora a ako to vyriešiť.

Windows 7 bude fungovať, ale menej spoľahlivo

Najprv dôležité upozornenie, ktoré stále niekoho straší. Počítač so systémom Windows 7 bude aj po 14. januári 2020 fungovať úplne normálne. Končí sa vydávanie bezpečnostných aktualizácii. Ak sa teda objaví nový spôsob napadnutia Windows 7 počítačov, teoreticky sa ľahko stanú obeťou kyberútočníkov. Skončí sa tiež technická podpora  pre takéto počítače a iné služby pre zákazníkov.

Softvér od iných výrobcov môže byť naďalej podporovaný. Napríklad Eset Smart Security alebo Google Chrome, ale bez záruky ako dlho. Aj pre tretie strany bude komplikovanejšie starať sa o bezpečnosť ich produktov na systéme bez bezpečnostných aktualizácií. Podobná bude aj situácia s výrobcami hardvéru. Je veľmi otázne, či a ako dlho budú ešte testovať svoje pripravované tlačiarne, grafické karty alebo externé disky pre Windows 7.

Windows 7 má pred sebou posledný mesiac života. Čo to znamená pre používateľov

Windows 7 ponuka štart Zdroj: Microsoft

S koncom podpory Windows 7 sa končí aj podpora prehliadača Internet Explorer 11. Jeho nástupca – Microsoft Edge už na Windows 7 nefunguje.

Mimochodom, podpora pre Windows 7 sa skončila oficiálne už v januári 2015. Odvtedy Microsoft nevyvíjal žiadne nové funkcie tohto systému, pokračoval iba vo vývoji bezpečnostných záplat.

Riešenie 1 – rýchle, praktické a najdrahšie

Ak používate počítač so systémom Windows 7 je veľmi pravdepodobné, že ide o staršie zariadenie. Posledné počítače s Windows 7 sa prestali predávať pred približne piatimi rokmi.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa