Cisco nedávno predstavilo svoju novú víziu ohľadom evolúcie domácich multimediálnych sietí, takzvaný Cisco Connect Cloud (CCC). S podporou tejto služby boli predstavené aj prvé Smart Wi-Fi routre a prístupové body. Prvým je dualbandový router EA6500, ktorý aktuálne ako jeden z mála ponúka najrýchlejší dostupný Wi-Fi štandard - IEEE 802.11 ac. V prípade EA6500-ky to znamená bezdrôtový dátový prenos až o rýchlosti 1,3 Gbit/s (cca. 163 megabajtov za sekundu).

Okrem vysokej rýchlosti pripojenia má EA6500 parametre high-end routra. To znamená, zvýšené pokrytie Wi-Fi signálom, najmodernejšie šifrovanie dát alebo dva USB porty pre zdieľanie tlačiarne, externého disku alebo flash pamätí. 

Cisco spoločne s novým smerovačom posúva aj riešenie pre (staršie) sieťové produkty bez Wi-Fi, Universal Media Connector. Jedná sa o akúsi krabičku, ktorá podobne ako klasický router obsahuje štvoricu káblových sieťových vstupov, no jej primárnou úlohou je emulácia vzdialeného prístupového bodu. (Podmienkou je ale existencia hlavného bezdrôtového signálu.) Do takejto stanice potom stačí iba "zapichnúť" akékoľvek kompatibilné zariadenie so sieťovou kartou a užívať si prístup na sieť (internet). Odpadá tak nepríjemné vedenie káblov k zariadeniam, ktoré síce ponúkajú internetové služby, no nepoznajú Wi-Fi. 

Wi-Fi predpoveď od Cisca: Bude oblačno

Zdroj: Linksys (Cisco)

Wi-Fi predpoveď od Cisca: Bude oblačno

Zdroj: Linksys (Cisco)

(Linksys EA6500 802.11 ac Smart Wi-Fi router s podporou CCC.)

Dôležitú úlohu však zohráva najmä spomínaná cloudová služba, vďaka ktorej bude mať používateľ niektorého zo Smart WiFi routrov značky Linksys (Cisco) k dispozícii intuitívne sieťové prostredie s podporou riadenia aplikáciami pre mobilné zariadenia (s operačným systémom iOS a Android). Nastavovanie rôznych parametrov všetkých zariadení pripojených do domácej siete na jednom mieste sa dalo robiť aj doteraz, no len cez program nainštalovaný na osobnom počítači. Cisco Cloud Connect už ale funguje aj cez webový prehliadač. Najväčšou výhodou je ale potom prístup k dátam uloženým v domácich zariadeniach kľudne aj z druhého konca planéty.

Wi-Fi predpoveď od Cisca: Bude oblačno

Zdroj: Linksys (Cisco)

Wi-Fi predpoveď od Cisca: Bude oblačno

Zdroj: Linksys (Cisco)

(Linksys Universal Media Connector.)

Noviniek sa používatelia dočkajú pravdepodobne až v septembri, router EA6500 bude stáť 220 $.

Foto v článku a na titulke - Linksys (Cisco)