MIRA je správca infraštruktúrnych investícií, Towercom pridá do svojho fondu Macquarie European Infrastructure Fund 4 (MEIFA4). MIRA podľa svojej tlačovej správy spravuje investície v mene penzijných fondov, poisťovní alebo vlád.

O zmene majiteľa Towercomu sa v brandži hovorilo už dva mesiace. MIRA sa spomínala nepriamo - podľa prvotných informácií mali byť kupujúcim České Radiokomunikace. Podnik, ktorý v Česku prevádzkuje dva zo štyroch celonárodných multiplexov na šírenie televízneho a rozhlasového vysielania, patrí tiež fondom zo skupiny MIRA.

MIRA spravuje aj podiel v bruselskom a kodanskom letisku. Investície má aj v energetike, vlastní napríklad podiel v britskej vodárenskej spoločnosti Thames Water či v nemeckej firme Open Grid Europe. Ide o najväčšieho nemeckého prevádzkovateľa plynovodov, spravuje až 12-tisíc kilometrov potrubia. Ďalších asi štyritisíc kilometrov plynovodov vlastní cez nemeckú firmu Thyssengas.

Monopolný šíriteľ televízneho vysielania

Towercom je na Slovensku jediný prevádzkovateľ celoplošného vysielania DVB-T. V tendroch povyhrával všetky celoplošné multiplexy, na jeden si predĺžil práva kontroverznou výmenou sady frekvencií. Pri troch zo štyroch celoplošných multiplexov platia povolenia do roku 2029.

Celoplošné televízie majú preto v podstate iba jedného partnera, s kým môžu rokovať o podmienkach šírenia. Towercom v roku 2009 podpísal s STV (dnes RTVS) de facto nevypovedateľnú zmluvu na šírenie signálu na 15 rokov. Zabezpečuje tiež šírenie signálu Slovenského rozhlasu a ďalších rádií.

Towercom spravuje 685 vysielacích veží, niektoré prenajíma aj mobilným operátorom. Vlani mal podnik obrat 53,7 milióna eur a zisk 11,2 milióna eur. V roku 2011 Towercom predal Skylink, najrozšírenejšiu satelitnú službu na Slovensku aj v Česku, luxemburskej skupine M7 Group. Podnik naďalej poskytuje televíziám satelitné prenosové služby.

Predávajúci? Britská schránka

Towercom predáva britská schránková spoločnosť Hampden Investments, ktorú v roku 2008 zastupovala investičná skupina J&T. Protimonopolný úrad ešte v septembri 2007 zistil, že Hampden ovláda Bratislavčan Tomáš Bujňák.

Vo výpise z britského biznis registra z roku 2012 je uvedený ako akcionár, no spoločnosť vtedy spravovala cyperská firma Morison Patsalides s cyperskou adresou, na ktorej sídlia viaceré firmy spájané so skupinou J&T. Morison Patsalides okrem iných spravuje napríklad aj Lemikon, ktorý sa súdi o 66 miliónov eur s Tiposom.

J&T prepojenie s Towercomom v oficiálnych stanoviskách odmietal.