Vybrali sme šesticu titulov. Prvé tri sú iba pre Switch, ďalšie ťažia z jeho ovládania.

Super Mario Odyssey

Najväčšia exkluzivita a kandidát na hru roka prináša Super Maria v novej podobe. Mieša doterajšie štýly a pridal otvorený svet. Po únose Peach vás privedie do otvorených svetov, sú koncipované ako obrovské levely, kde na prvé prejdenie hľadáte pár Power Moon, potom pokračujete do ďalšieho.

Skúmate veľké štylizované prostredia: chmúrne mestečko klobúkov strieda zelený svet: lúky, nepriatelia, mince i spiaci Tyranosaurus. Super Mario Odyssey má nového pomocníka: šiltovka Cappy je ideálna na hádzanie, zber predmetov, ničenie oponentov a iné aktivity.

Cappyho môžete hádzať na hlavu nepriateľov, čím ich dočasne ovládate: odpálite nimi balvany, objavíte nové pasáže. Už v prvom svete je nápadov neúrekom.

Niekedy sa zmení celý 3D pohľad na 2D alebo natáčate kameru šikmo. Inokedy sa grafika prepne na archaického 2D Maria, vzápätí sa zhmotníte do 3D. Levely sú plné tajomstiev, skrytých postáv, schovali ďalšie Power Moons. Prípadne si kúpite radu, no ideálne je skúšať na vlastnú päsť.

Keď pochopíte ľahké princípy, rýchlo ich uplatníte v akcii. Mimoriadny dizajn levelov a povaha otvorených svetov hre sedí. Grafika je parádna a hra má rozličné ovládanie: prvý svet sme hrali v handheld móde, druhý s ovládačmi v ruke a dvaja hráči sa delia: jeden ovláda Maria, druhý Cappyho a pomáha mu. Ideálna hra pre dvojicu!

Xenoblade Chronicles 2

Masívna japonská RPG naplno žmýka možnosti Switch a ponúka hutný 80-hodinový príbeh vo svete, kde ľudstvo žije na chrbte obrovských Titanov. Púť chlapca, ktorý chcel zažiť dobrodružstvo a objaví nevídané tajomstvá, nepriateľov a destinácie, sa vyhla klišé, graduje už po prvých troch hodinách akoby bola vo finále, no to len zamotáva zápletku.

Japonci prichystali famózny svet, ktorý chcete objavovať a keď nastane koniec či začiatok kapitoly, ako v seriáli hltáte ďalšie dialógy a chcete vedieť čo nasleduje ďalej a kde sa objavíte. Rozmanité lokality majú isté úrovne: čím viac úloh v nich plníte, tým lepšie sú sortimenty v obchode.

Hra vás čiastočne inšpiruje tráviť viac času a nejsť iba po hlavnej línii – aby ste sa sami posunuli na vyšší level, objavili nové schopnosti postáv a pomocníkov či investovali do výbavy.

Okrem sledovania príbehu a objavovanie sveta sa mnohí tešia na súbojový systém v reálnom čase, kde ovládate tri postavy – jednu priamo, ostatné sa zapájajú. Tajomstvo boja je v nastavení vopred, aby ste mali poruke najlepšie údery.

Útočíte postupne, nabíjate vlastnosti (tzv. Arts), ktoré ponúknu špeciálne efekty, uzdravovanie a čím sú silnejšie, tým rýchlejšie máte navrch. Do akcie sa zapájajú aj pomocníci (Blades) s osobitnou ponukou vlastnosti, treba ich trénovať. RPG ako lusk a výborná investícia na zimu!

Fire Emblem Warriors

Akčná stratégia mieša dve série: taktickú Fire Emblem, z ktorej si požičiava hrdinov, z Warriors si berie strategické dobývanie pevností. V úlohe hrdinov sú starí známi vložení do deja, kde kráľovstvo zasiahne temná sila. Z domova odídete s magickým štítom a rýchlo nájdete spoločníkov, ktorí sem nepatria.

Hra sa snaží miešať postavy z viacerých dielov série do jedného celku. Na pohľad vyzerá ako bežná sekačka, v jadre je to taktická hra – hrdinovia majú úlohu generálov, čo plnia hlavné zadania (obsaď bod, odraz útok, nájdi predmet) i vedľajšie (chráň vidiečana). Jednu postavu ovládate sami, iným zadávate príkazy.

Na mape sa odohráva viacero zadaní naraz, musíte si vybrať koho kam poslať. Hrdinu ovládate sami, kosíte armády po stovkách bežnými i silnými údermi a občas použijete špeciálny, keď sa nabije magický ukazovateľ. Možnosti ovplyvní aj výbava, ktorú zbierate. Vhodný titul pre stratégov i milovníkov akcie.

L.A. Noire (Switch, PS4, Xbox One)

Detektívka od tvorcov GTA prišla po šiestich rokoch na nové konzoly, no dokazuje, že isté hry nestarnú. Výborný scenár pripomína staré hollywoodske filmy, sústredí sa na príbeh, riešenie prípadov, hľadanie stôp či vypočúvanie svedkov.

Hra má viaceré techniky: interview môže priniesť nové zvraty, no niekedy si musíte overiť pravdivosť vyjadrení. Neraz dáte na intuíciu a otvorený svet ponúka veľa ciest, uličiek, a možností. Pohybujete sa voľne, občas nastane prestrelka, no hra má skôr povahu adventúry ako akcie.

Switch verzia ponúka lákavý handheld mód, ale aj Joy-Con ovládače na pohyb kamery, premiestňovanie predmetov v priestore či iné drobnosti. A dotykový displej má výhodu pri práci s inventárom.

L.A. Noire pôsobí sčasti archaicky, neženie sa vpred, má odlišné tempo od súčasnej produkcie, no kvalitný scenár, dobová atmosféra mesta a svet by vás mali presvedčiť. Aj po rokoch ide o zriedkavý zážitok.

LEGO Marvel Super Heroes 2 (Switch, PS4, Xbox One, PC)

Medzi Thorom 3, Vianocami a Avengers 3 je skvelý čas pre novú Lego Marvel hru. Má vtipný príbeh invázie Dobyvateľa Kanga, proti ktorému sa postaví partia známych hrdinov s unikátnymi vlastnosťami – mrštný Spidey, silný Hulk, Thor s kladivom, Captain America s ikonickým štítom.

LEGO Marvel plní úlohu top hry pre fanúšikov, čo radi hrajú spolu. Levely sú nadizajnované, aby ste v nich menili postavy, lebo ich špeciálne vlastnosti vás posunú ďalej: ikony kričia, čo kde treba. Pribudli aj noví členovia (Ms. Marvel, Black Panther), čím hra môže presvedčiť hráčov jednotky.

Zbierate predmety, LEGO skladačky a samotný level je veľký puzzle. LEGO Marvel sa zdá milou skákačkou, no nie je hrou pre najmenších, neraz si treba intuitívne poradiť s hádankou v priestore i nepriateľmi. Sólo mód je výživný, ideálny je co-op na jednej TV, vtedy stúpa tempo, dvaja sa hneď dopĺňajú. Switch verzia umožní hrať kdekoľvek.

Sonic Forces (Switch, PS4, Xbox One, PC)

Sonic Forces je ďalší pokus o posunutie behačky do modernej éry. Má pár noviniek, no všetky nedokáže využiť. Vytvárate si hrdinu, je súčasťou deja, kde vystupuje zloduch Eggman a príbeh má nečakane veľa scén. Vlastné postavy (zväčša zvieratká ako pes, zajac, vták) si vylepšíte, no verní fanúšikovia hrajú len za Sonica.

Levely sú dvojaké: časť hráte stále v 2D, zvyšné v modernom 3D. Sonic upaľuje vpred, zbiera predmety, občas odstráni nepriateľov a najmä zdoláva rozličné pasce (sú najväčšou brzdou v postupe). Nájdete aj skryté levely, SOS misie, no hrateľnosť sa rýchlo opakuje.

Máte nové vychytávky: špeciálnu energiu, lano, občas beriete do levelu dve postavy. Súboje s bossmi vás preveria, niektoré sú frustrujúce. Sonic Forces vyskúšal pár nových vecí, no stále pripomína Wii pokusy spred dekády. Switch hra nerobí kompromisy v grafike, ani hrateľnosti, čo je plus pre hráčov na cestách. Titul len pre zarytých fanúšikov.