Japonci sú známi okrem iného aj technickými hračkami z oblastí, kde by to človek ani nečakal. Toaletné misy spadajú práve do takej oblasti.

Misa, ktorá sa automaticky otvára pomocou detektoru pohybu a disponuje dvoma samostatnými tryskami a sušičmi, nie je novinka.

Aj tieto misy prechádzajú technologickými upgrademi. Jeden model futuristických toaliet sa dá ovládať mobilnou aplikáciou. A práve táto misa má problém - jej tvorcovia totiž nedocenili softvérovú bezpečnosť.

Model Satis, ktorý sa predáva v Ázii a v Amerike, je luxusný kúsok. Okrem spomínaného dvíhania poklopu a dvojitých bidetových trysiek a sušičiek má aj vstavané reproduktory, LED osvetlenie vnútrajšku misy alebo vstavaný deodorant vzduchu. To všetko sa dá cez Bluetooth ovládať aj cez Android aplikáciu.

Spoločnosť Turstwave Holding, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou v oblasti informačných technológii, objavila nenápadnú chybu na spomínanej aplikácii.

Po troch upozorneniach vedenia spoločnosti, ktorá nereagovala, svoje poznatky zverejnila. Zistili, že každá toaleta Satis má pevne určený a nemeniteľný Bluetooth kód 0000 na prístup k ovládaniu funkcii misy. Stačí tak byť v dosahu akejkoľvek Satis misy a aj človek, ktorý práve "netróni", môže spustiť ostrekovanie či osvetlenie. Alebo minimálne strašiť majiteľa toalety náhodným otváraním a zatváraním poklopu.

Možno vtipná správa môže časom získať na vážnosti. Pre prichádzajúci „trend internet of things“, keď sa podobne budú dať ovládať cez internet chladničky, autá a otváranie dvier, môže mať nedostatočné zabezpečenie serióznejšie následky než len vypínanie deodorantu v susedovej kúpeľni. Na správu upozornil portál TheAtlantic.com.