Z nového tria Xperií X je model XA najviac cenovo dostupný, a teda aj výbava patrí skôr ku mid-endom. Ale zaujala napríklad úplne minimalistickým rámom po stranách displeja.

Nová Xperia XA Ultra v tomto dizajnovom trende pokračuje. Vlastne je to zväčšená Xperia XA. Znova milimetrový jemne zahnutý rám, no už 6-palcový displej. Rovnaké je aj full HD rozlíšenie a aj absencia kovového rámu.

Sony Xperia XA Ultra je selfie obor s HDR bleskom

Zdroj: Sony

O výkon sa stará osemjadrový Mediatek Helio P10 s taktom 2 GHz a tri gigabajty operačnej pamäte. Vnútorná 16 GB pamäť sa dá rozšíriť o ďalších 200 GB cez micro SD kartu. Batéria s kapacitou 2 700 mAh má podľa Sony vydržať dva dni chodu. Výrobcovia sú pri týchto údajoch vždy optimisti. Sony má ale dobré meno, čo sa správy spotreby týka, a tak jeden a pol dňa by mohla byť naozaj reálna výdrž.

LTE, FM rádio, NFC, jednoducho štandardná výbava. Škoda, že Sony stále neprešlo na USB typ C a chýba tiež vodeodolnosť. 

Sony Xperia XA Ultra je selfie obor s HDR bleskom

Zdroj: Sony

Špecialitou, okrem obrovského displeja, je fotoaparát. Ani nie tak zadný 21,5 Mpix s fázovým zaostrovaním a rozoznávaním tváre, ale širokouhlý predný s rozlíšením 16 Mpix, aký sa tak často nevidí. Podporuje zaostrovanie, nechýba optická stabilizácia a ani LED blesk. A tiež zaujímavá funkcia smart blesku na spôsob HDR. Pri nočných autoportrétoch urobí jeden záber s bleskom a druhý bez a spojí ich do jednej fotografie tak, aby boli ideálne nasvietené tváre a aj okolie.

S veľkým mobilom by mohol byť problém hľadať softvérovú spúšť, takže stačí len napriamiť ruku a automaticky sa začne odpočítavanie samospúšte. V podstate teda Sony zobralo kompletný zadný fotoaparát na konkurenčných, aj prémiových modeloch a dalo ho na prednú stranu smartfónu.

Sony Xperia XA Ultra je selfie obor s HDR bleskom

Zdroj: Sony

Zatiaľ nebol špecifikovaný dátum začiatku predaja a ani cena. Tá ale bude hrať dôležitú rolu pri úspechu. Priamy konkurent už totiž jestvuje. Huawei Mate 8 má tiež 6-palcový full HD displej a oproti rozmerom Xperie XA Ultra (164 x 79 x 8,4 mm) a hmotnosti (190g) je o chlp kratší a tenší a o päť gramov ľahší. A čo je hlavné, disponuje 4 000 mAh batériou. Lenže Mate 8 sa predáva za približne 550 eur. Sony tak môže zaujať lákavejšou cenovkou. 

Sony Xperia XA Ultra je selfie obor s HDR bleskom

Zdroj: Sony