Takzvaný „foldgate“ sa spustil v apríli. Samsung pomerne tajomne ukázal svoj ohybný Galaxy Fold už koncom minulého roka, vo februári mal oficiálne premiéru a začiatok predaja bol stanovaný na 24. apríla. Pár dní pred tým rozposlali prvé vzorky do vybraných redakcií a YouTuberom. A začali sa množiť prípady, kedy sa Galaxy Fold recenzentom pokazil.

PSA: There's a layer that appears to be a screen protector on the Galaxy Fold's display. It's NOT a screen protector. Do NOT remove it.

I got this far peeling it off before the display spazzed and blacked out. Started over with a replacement. pic.twitter.com/ZhEG2Bqulr

— Marques Brownlee (@MKBHD) 17. apríla 2019

Buď sa kvôli vniknutiu drobného predmetu objavila na displeji vypuklina, alebo sa pokazila celá polovica obrazovky. Prípadne si recenzenti pomýlili súčasť displeja s ochrannou fóliou a pri snahe ju odlepiť poškodili aj panel obrazovky. Nakoniec sa Samsung rozhodol začiatok predaja posunúť na neurčito.

Samsung opravil svoj prvý mobil s ohybným displejom

Hore stará verzia, dole upravený Galaxy Fold Zdroj: Samsung

Takmer pol roka mali prebiehať rozsiahle testy a zaťažkávacie skúšky. Podľa čerstvého oficiálneho vyjadrenia firmy je Galaxy Fold opravený a pripravený vydať sa na pulty predajní. Dizajnéri a konštruktéri zmenili niekoľko súčastí, ktoré navonok nie sú až tak viditeľné. Majú ale výrazne zvýšiť odolnosť unikátneho mobilu.

Okrem iného spevnili pánty pridanými ochrannými krytmi a pod displej nazvaný Infinity Flex umiestnili ďalšiu ochrannú kovovú vrstvu. Tiež zmenšili priestor medzi pántom a telom smartfónu. V neposlednom rade tiež natiahli vrchnú ochrannú vrstvu displeja až pod rámik, takže nikto už nebude mať nutkanie ho odliepať.

Samsung opravil svoj prvý mobil s ohybným displejom

Hore stará verzia, dole upravené pánty Galaxy Fold Zdroj: Samsung

Predlženú dobu uvedenia do obchodov Samsung využil aj na ďalšie softvérové optimalizácie, čo v tomto prípade nie je vôbec drobnosť. Pre pripomenutie, Android 9.0 a všetky aplikácie si v tomto prípade musia poriadiť so 4,6-palcovým vonkajším displejom s pomerom strán 21:9 a rozlíšením 1 680 x 720 bodov a potom s interným 7,3-palcovou obrazovkou s pomerom strán 4:3 a rozlíšením 2 152 x 1 536 bodov.

Cena pre slovenský trh zatiaľ nebola špecifikovaná, pripraviť sa treba na sumu okolo 2 000 eur. Po lete sa do obchodov má dostať aj hlavný konkurent – Huawei Mate X, ktorý tiež používa ohybný Oled displej. Podobne ako Samsung, aj čínska značka spustila novú vlnu testovaní. Niet sa čo diviť, mobil za cenu okolo 2 300 eur si nemôže dovoliť ani najmenšiu technickú chybu.  

Samsung opravil svoj prvý mobil s ohybným displejom

Pánty Galaxy Fold Side museli byť zmenené Zdroj: Samsung