Len krátko po tom, keď francúzske úrady upozornili na to, že ruská armáda blokuje signály GPS pre civilné lietadlá nad niektorými regiónmi mimo Ukrajiny, Spojené štáty americké oznámili, že sa armáda ruského prezidenta Vladimira Putina sústreďuje špecificky na blokovanie signálov amerických dronov.

Vzdušný priestor je veľmi dôležitý

Nie je tajomstvo, že turecké drony Bayraktar nadchli ukrajinskú armádu po tom, keď s ich pomocou dokázala likvidovať pozemné vybavenie nepriateľského vojska. Práve navigácia vo vzdušnom priestore je zrejme to, čo sa snaží ruská armáda znemožniť.

Americký generál David Thompson v nedávnom interview uviedol, že sa ruská armáda zameriava na komunikačnú infraštruktúru na Ukrajine, ktorú tamojšej armáde poskytli Spojené štáty americké. Rusko a Čína majú vlastné navigačné satelitné systémy, no väčšina sveta sa spolieha na družice GPS, ktorých služby ponúkajú Spojené štáty americké zadarmo.

Generál D. Thompson uviedol, že sa Rusko vôbec netají „úmyslami ohroziť schopnosti“ nepriateľa. Tieto hrozby údajne môžu zahŕňať aj priamy útok na americké satelity, ktoré majú na starosti poskytovanie signálu GPS.

Rušenie GPS sa začalo skôr ako invázia

Americká geopriestorová analytická spoločnosť HawkEye 360 už v novembri minulého roka informovala, že Rusko rušilo signály GPS ukrajinských dronov v oblasti Luhanska a Donecka. Drony typu Switchblade a Puma, ktoré Spojené štáty americké dodali Ukrajine, využívajú na zasahovanie cieľov a navigáciu práve signál GPS.

Obraz
Neprehliadnite

Amazon má problém s dronmi a E. Musk odmietol kreslo vo vedení Twitteru

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa