Na čiernobielych záberoch vidno ruský konvoj s raketovým systémom BUK, ktorý po chvíľke skončí v mohutnej explózii. Po nej nasledujú zvuky radosti na ukrajinskej strane. Video, zrejme nahrávané na mobilný telefón, získalo za dva dni až tri milióny videní a jeho zverejnenie sprevádza správa, ktorú vojaci týmto spôsobom posielajú ruskej armáde:

Bojte sa, nepriatelia! Na našej pôde vás nečaká pokoj!
 

Hviezdou virálneho videa je Bayraktar TB2 od tureckej firmy Baykar Technologies. Ide o bezpilotný vojenský dron, ktorý Ukrajinci nasadili proti Rusom pred niekoľkými dňami. Za prvú noc údajne drony zničili jeden tank a dva raketové systémy typu zem-vzduch.

V ďalších videách, ktoré ukrajinská armáda postupne zverejňuje, vidno likvidáciu ruského konvoja s palivom aj skupiny nákladiakov.

Teraz ich cár pozná novú star. Bayraktar

Drony Byraktar TB2 sú relatívne malé a ľahké. Rozpätie krídiel je 12 metrov a vďaka lítiovej batérii môžu na jedno vzlietnutie brázdiť oblohu do 27 hodín. Každý dron pritom nesie štyri laserom navádzané rakety, operuje vo výške päť a pol kilometra (vyletí maximálne do 7,6 km) a na diaľku ho riadi operátor. Stroj je schopný letu pomocou autopilotných systémov a automatického pristávania.

Podľa analytikov tieto zariadenia prispievajú k spomaleniu postupu ruskej armády a zároveň odhaľujú jej slabinu v protivzdušnej obrane. Odvádzajú tiež kus práce v informačnej a psychologickej vojne, keďže slúžia na zastrašovanie nepriateľa a posilňujú morálku ukrajinských vojakov. Napriek tomu však analytici zdôrazňujú, že drony z dlhodobého hľadiska určite nezmenia vývoj konfliktu na Ukrajine.

Spoľahlivé a presné drony boli kedysi doménou armády Spojených štátov amerických, no pokrok v technologickej oblasti zapríčinil, že sa v súčasnosti objavujú na bojiskách po celom svete. Konkrétne drony Bayraktar sú v tejto oblasti zrejme najpopulárnejšie, pretože poskytujú vysokú mieru ničivosti a minimálne riziko.

Odhaduje sa, že Ukrajina tieto drony nakúpila v sume do desiatich miliónov dolárov a má ich asi 20, no ruský raketový systém zničený na videu mal hodnotu 50 miliónov dolárov. V decembri 2021 sa šírila informácia, že si Ukrajina objednala ďalšie asi dva tucty, pričom výrobca túto informáciu nepotvrdil.

Aj keď sa odborníci zhodujú na tom, že posilnenie morálky ukrajinských vojakov asi nebude mať dlhú životnosť, pre tureckého výrobcu ide o marketingový úspech. Svoje drony môže propagovať ako odskúšané v ostrom boji. Na Twitteri sa objavila dokonca aj óda na tieto drony, ktorá znie ako reklamný slogan:

Teraz ich cár pozná novú star. Bayraktar.
 
Volkswagen ID.Buzz má na trh prísť v polovici tohto desaťročia, bude prvým autom VW, ktoré dosiahne autonómiu štvrtej úrovne.
Neprehliadnite

Rusko chce zhodiť vesmírnu stanicu a Ukrajina zmraziť ruské a bieloruské kryptoúčty