Službu Mint sme vyskúšali a fungovala presne tak, ako by mala a ako ju jej poskytovatelia deklarujú. Cez mobilnú aplikáciu sa zaregistrujete, pridáte informácie o platobnej karte a potom už stačí na mape nájsť odparkovanú e-kolobežku, nasnímať mobilom QR kód a začať jazdiť. Po jazde sa dá zaparkovať takmer kdekoľvek, hlavne aby nezavadzala chodcom alebo autám. Okrem vyššej ceny nám prekážal nízky počet dostupných kolobežiek. Zaujímalo nás ako to bude s ich rozširovaním a ďalšie podrobnosti.

Hoci sa počas prvých dní na mape zobrazovalo len okolo 24 až 26 kolobežiek, zástupcovia služby pre TREND potvrdili, že pri spustení ich do terénu nasadili 50. Nepríjemne ich zaskočilo zistenie, že za prvý týždeň od spustenia služby došlo k viacerým krádežiam týchto zariadení. Dokopy ich bolo až 25, čiže presne polovica e-kolobežiek už dočasne zmenila majiteľa.

Za prvý týždeň v Bratislave ukradli polovicu zdieľaných e-kolobežiek

Kamera zachytila jedného zo zlodejov e-kolobežky Zdroj: Mint

Zároveň zástupcovia firmy dodávajú, že všetky kolobežky sa im aj vďaka aktívnej spolupráci s políciou aj s pomocou integrovaného GPS modulu podarilo do pár hodín vypátrať. Vo väčšine prípadov sa našli aj páchatelia. Niektorí z nich kolobežky dokonca ukradli uprostred dňa pred zrakmi okoloidúcich. Je otázne čo si predstavovali. Žeby zamknutú a odparkovanú e-kolobežku považovali za odpad? Tak či onak, piati už sedia v cele predbežného zadržania.

Za prvý týždeň v Bratislave ukradli polovicu zdieľaných e-kolobežiek

Ďalší zlodej kolobežky Mint zachytený na kamere Zdroj: Mint

Aj keď si firma vo svojich podmienkach nárokuje na pokutu vo výške 900 eur pri neodhlásení

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa