Prvá tlačová konferencia na videohernej výstave E3 v Los Angeles patrila Microsoft, ktorý v podstate naplnil očakávania. Stavil na osvedčené bestsellery X360 z vlastných štúdií a third-party distribútorov. Otázna bola iba hra, ktorou začne... a bol to jeho vlastný hit Halo 4, ktorým zavŕšil vlaňajšiu tlačovku. Záver tento roka patril Call of Duty: Black Ops 2.

Nový Splinter Cell, aj Gears of War

Akčné hry sú na Xboxe doma, preto naň smerovala aj ponuka zo third-party štúdií. Square-Enix priniesol novú ukážku Tomb Raidera - len škoda, že dátum vydania dobrodružstva mladej Lary Croft sa posunul až na marec 2013. Survival mód a nízky vek Lare svedčí, aspoň nás nečakajú superschopnosti, ale poriadny boj na odľahlom konci sveta.

UbiSoft sa rozhodol priamo u Microsoftu uviesť očakávaný nový diel Splinter Cell: Blacklist. Vyjde na jar 2013 a Sam Fisher je znova agent v utajení, využíva stealth metódy a navyše aj Kinect s hlasovými príkazmi. Tri prvky budú vhodne kombinované: nenápadné zakrádanie, akcia a možnosti Kinectu. Je zaujímavé sledovať, že namiesto skákania pred TV dostáva čoraz častejšie prednosť práve hlas. Také možnosti bude mať napríklad aj FIFA 13.

Microsoft na E3 stavil na známe značky

Zdroj: Ubisoft

Tradične silnú porciu zábavy ponúkne Microsoft pri vlastných hrách. Fable: The Journey tlačí sériu do inej podoby vďaka implementácii Kinectu – akčné sekvencie s automatickým pohybom sme videli už vlani, teraz sa pridala aj súbojová zložka a nádeje na dobrú súčasť série sú vyššie. Čas vydania: 12. október 2012 pre Európu.

O dva týždne neskôr vyjde Forza: Horizon. Na prvý pohľad ponúka vysokú úroveň variability a možností pre preteky. V rozličných terénoch, na rôznych vozidlách a počas odlišných fáz dňa na viacerých miestach či udalostiach. Posun k tejto rozmanitosti môže posunúť sériu ďalej.

Gears of War: Judgement je nový diel série, o ktorom prišli prvé informácie pred konferenciou. Teraz už je jasné, že bude slúžiť ako prequel (odohrávať sa pred celou trilógiou s Marcusom Phoenixom) a majú ho na starosti autori vlaňajšieho bláznivého hitu Bulletstorm. Či sa zmení štýl hry kvôli iným autorom, zatiaľ nevedno, ale možnosti univerza sú dostatočne široké.

Microsoft na E3 stavil na známe značky

Zdroj: Microsoft

O konzole ani slovo

Očakávanú Kinect sekciu popri third-party hrách zastúpil iba Dance Central 3 a Nike Plus Kinect Training. Wreckateer je snaha Microsoftu replikovať Angry Birds do podobnej hry s pohybovým ovládaním. Oproti minulým rokom bolo o Kinecte počuť predsa len menej a ani exkluzívnych hier nie je toľko. Skôr vedie cesta cez multiplatformové hry ako FIFA či Splinter Cell, kde Kinect preberie hlasové ovládanie popri gamepade.

Niekoľko arkádových hier môže posilniť Xbox Live – akčný Ascend: New Gods, Lococycle či prekvapivý Matter od režiséra Gore Verbinského, ktorý režíroval Rango a aj prvé tri filmy Piráti Karibiku. A napokon je tu snaha Microsoftu prepojiť viaceré zariadenia pod hlavičkou Xbox – PC, tablety a mobilné telefóny s možnosťou priebežného sledovania filmu či niektorých hier.

Celkovo Microsoft neprekvapil a stavil na známe značky. Halo, Gears, Forza, Fable sú v plnej sile a prichádzajú najmä s novými variáciami. Third-party tvorcovia majú Xbox radi a doručia aj časti obsahu v premiére či exkluzívne. Podľa očakávaní, o novej konzole nepadlo ani slovo.

Foto na titulke - Microsoft; v článku - Ubisoft, Microsoft