Ak sa splnia všetky plány a sľuby, ktoré na konferencii pre vývojárov Oculus Connect 3 zazneli, virtuálnu realitu čaká úžasná budúcnosť. Do histórie sa zapísala ukážka verzie Facebooku, vďaka ktorej sa už nikdy nebudete musieť s ľuďmi stretnúť osobne. Hoci šlo len o demo, nebolo to video, ale ozajstná živá prezentácia.

Po nasadení okuliarov začal šéf Facebooku akýsi druh videohovoru. Len dvaja facebookoví priatelia mali formu animovaných avatarov. Ide o nový prepracovaný systém zobrazenie používateľa vrátané mimiky tváre, reči tela a gest rukami. V tomto svete potom mohli spolu komunikovať a meniť priestor, v ktorom komunikujú. Či už šlo o 360 stupňové video z dna oceánu alebo živý stream z 360 stupňovej kamery v dome Marka Zuckerberga.

Dokonca priamo vo virtuálnej realite začal videohovor cez Facebook Massenger so svojou manželkou a urobil z celého tohto posedenia virtuálnou selfie palicou záber, ktorý jedným klikom zdieľal na svojom profile.

Tento druh veľmi osobnej komunikácie s ľuďmi, ktorí sú na opačnej strane planéty môže zmeniť nielen rodinné či pracovné väzby, ale aj vzdelávanie. Ale na Facebook vo virtuálnej realite si ešte nejaký ten piatok počkáme. Už teraz je na platforme Oculus dostupná aplikácia Parties, ktorá umožní chatovanie s až 8 priateľmi vo virtuálnej realite. A Rooms, čo je virtuálna miestnosť na hranie a spoločné aktivity avatarov. Zatiaľ len jednofarebných, ale s pokročilými možnosťami si ho upraviť podľa svojho gusta.

Mark Zuckerberg ukázal Facebook vo virtuálnej realite

Avatar bude simulovať mimiku používateľa Zdroj: Oculus

Hovorilo sa aj o nových vylepšeniach zariadení, ktoré virtuálnu realitu sprostredkujú. Mobilné verzie okuliarov ako Gear VR od Samsungu sa dajú so sebou nosiť kamkoľvek. Ale len aktívne systémy pripojené k výkonnému počítaču ako Rift dokážu vytvoriť intenzívnejšie a kvalitnejšie virtuálne reality. Nevýhodou je, že musia byť pripojené káblom. Mark Zuckerberg preto ukázal prvú verziu prototypu s kódovým označením Santa Cruz. Bude mať parametre Riftu, ale prenos dát je bezdrôtový a zdroj energie je na zadnej časti popruhov. Stále však musí byť v dosahu výkonného počítača.

Práve hardvérové nároky na plnohodnotnú virtuálnu realitu bola ďalšia z tém konferencie. Facebook ukázal, že to pôjde aj na slabších strojoch s procesorom Intel Core i3, ôsmymi gigabajtami RAM a grafickou kartou GeForce GTX 960 od Nvidie. Inými slovami sa cena kompatibilného počítača znížila z tisíc na päťsto dolárov. Rift sa po novom už bude môcť pripájať aj k vybraným notebookom od partnerov ako Asus, Lenovo či Alienware.

Mark Zuckerberg ukázal Facebook vo virtuálnej realite

Časom sa Rift odpúta od káblov Zdroj: The Verge

Zníženie nárokov zabezpečili nové technológie Asynchronous Timewarp a Asynchronous Spacewarp. Obe sú založené na vykresľovaní len polovice obrázkov. Zvyšných 45 záberov za sekundu sú umelé obrázky, ktoré potom dotvárajú plnohodnotnú plynulosť. Inak povedané, virtuálna realita mieri medzi masy. A to by malo byť lákadlo pre tvorcov obsahu. Už teraz je dostupných viac ako 500 rôznych hier a aplikácii pre tieto okuliare. Toto číslo má exponenciálne stúpať.

Okrem iného bola konečne oznámená cena a dostupnosť ovládačov Oculus Touch, ktoré simulujú ruky a teda pridávajú možnosť manipulovať z objektmi vo virtuálnej realite. V balení bude aj druhá kamera, ktorá lepšie sníma polohu používateľa v priestore. Podporované bude aj prepojenie troch kamier v 360 stupňovom priestore, takže hlavný konkurent HTC Vive už nebude jediný, ktorý umožňuje pohyb celého človeka po miestnosti. Oculus Touch sa začnú 10. októbra predávať za 199 dolárov.

Mark Zuckerberg ukázal Facebook vo virtuálnej realite

Nové slúchadlá pre Rift Zdroj: Oculus

Ďalším novým príslušenstvom sú štupľové slúchadlá, ktoré sa dajú vymeniť za tie pôvodné. Podľa zástupcov Oculusu sú stavané pre využitie vo virtuálnej realite, rušia okolité hluky a kvalitou sa majú rovnať slúchadlám za stovky dolárov. Tieto však stoja len 49 dolárov. Žiaľ, Oculus Rift aj Oculus Touch sa oficiálne na slovenskom trhu nepredávajú. Dostupné sú len z webu výrobcu, ktorý ich ale na Slovensko nezasiela. Riešením môže byť objednávka z Amazonu.