Spoločnosť LG ako jedna z mála disponuje pri svojich televízoroch vlastnými panelmi a nekupuje ich od tretích strán. Môže experimentovať a tentokrát prichádza s pasívnymi okuliarmi pri nových LED 3D modeloch. Zároveň rozširuje možnosti sledovania internetového obsahu cez novú službu NetCast 2.0.
Na slovenský trh sa dostáva model LW650S, ktorý ako jeden z prvých podporuje funkciu Cinema 3D, čo je marketingová šifra pre pasívne 3D zobrazovanie. Na rozdiel od takmer všetkých ostatných výrobcov nepoužíva aktívne okuliare, ale pasívne polarizačné.
Na rovnakej technológii fungujú 3D kiná. Hlavný rozdiel oproti aktívnym okuliarom je, že pri pasívnom 3D svetlá oboch obrazov kmitajú v navzájom kolmých smeroch. Polarizačné sklíčka sú navrhnuté tak, že k oku prepustia len jeden obraz. Oči tak dostávajú podnet podobný reálnemu obrazu, teda dva rozdielne obrazy naraz a nemusia v rýchlych intervaloch blikať pre pravé a potom ľavé oko.

Zdroj: 1
Pasívna technológia má tri výhody oproti konkurencii. Nič nebliká a teoreticky by malo byť sledovanie 3D obsahu takouto cestou šetrnejšie pre oči. Pasívne 3D okuliare nepotrebujú žiadny zdroj energie ani dobíjanie a sú teda ľahké. Pri nových televízoroch LG vážia len 16 gramov. Najľahšie aktívne okuliare s hmotnosťou 29 gramov majú tohtoročné Samsungy.

V neposlednom rade sú takého okuliare oveľa lacnejšie a nemusia sa synchronizovať s televízorom cez infračervený senzor alebo bluetooth. Ku každému televízoru ich môže byť aj tucet. LG bude ponúkať akciové balíky s piatimi kusmi 3D okuliarov.
Pri párminutovom teste bol trojdimenzionálny obraz na spomínanom modely vynikajúci s extra veľkou hĺbkou obrazu, ktorá sa dá nastavovať v dvadsiatich krokoch v smere od alebo ku pozorovateľovi. Bol to pocit totožný s pozeraním 3D filmu v digitálnom slovenskom kine. Pri rýchlych scénach už o také dobré výsledky nešlo a zdvojenie obrazu bolo značné.
Model LW650 je vybavený okrajovým LED podsvietením s lokálnym stmievaním a kontrastom deväť miliónov k jednej. O plynulosť obrazu sa stará 200-hertzová technológia TruMotion. Procesor 3D XD Engine zvláda aj konverziu z 2D do 3D. Súčasťou výbavy je ako terestriálny, tak aj satelitný digitálny tuner. Spotreba 55-palcového televízora je slušných 112 wattov.
LG LW650S je plne pripravený na streamovanie obsahu cez DLNA, cez USB podporuje prehrávanie DivX aj s titulkami a cez tento konektor vie aj televízne vysielanie nahrávať.
Súčasťou LG filozofie nazývanej Smart TV je aj služba NetCast 2.0. Ide v podstate o podobnú službu ako u Panasonicu, Sony, Philipsu či Samsungu. Ponúka staré známe služby ako YouTube, Facebook, Twitter, Flickr a tiež plnohodnotný internetový prehliadač, no bez podpory Flash Player.
Navyše, zo špecializovaného online obchodu LG Apps sa dajú sťahovať aplikácie, napríklad hry. LW650S je model vyššej strednej triedy a okrem 55 palcov sa vyrába aj v 47 a 42 palcoch. Najmenší model má odporúčanú cenu 990 €, ostatné ceny neboli zatiaľ zverejnené.

Pri vyšších modeloch, ktoré sú naplánované na jeseň bude súčasťou balenia zaujímavý diaľkový ovládač Magic Motion. K modelu LW650S sa ale dá dokúpiť. Má v sebe gyroskop a funguje na rovnakom princípe ako ovládač ku konzole Nintendo Wii. Sploštený valec má minimálny počet tlačidiel a všetky príkazy sa zadávajú ukazovateľom na obrazovke, ktorý sa pohybuje spolu s ovládačom.
Foto na titulke a v článku - LG