Francúzska vláda sa snaží všetkými dostupnými prostriedkami znižovať emisie CO2 v mestách, čím sa zvyšuje dopyt po elektromobiloch a plug-in hybridoch. Druhý menovaný typ áut sa vo Francúzsku predával v januári výrazne lepšie ako doteraz. Pri jeden a pol miliarde áut na svetových cestách však prechod na elektrický pohon nebude ľahký, lacný ani rýchly. Prestavanie vozidiel so spaľovacím motorom na elektrovozidlá preto môže byť užitočný krok.

Vo Francúzsku je aktuálne približne 40 miliónov vozidiel a počas úspešných období sa každoročne predajú ďalšie dva milióny. V roku 2020 udelila tamojšia vláda dotáciu na prestavbu vozidiel na fosílne palivá na elektrický pohon prostredníctvom dodatočnej montáže. Dotácia vo výške 5-tisíc eur sa týka iba vozidiel novších ako päť rokov a vytvorila príležitosť pre firmy, ktoré môžu týmto spôsobom elektrifikovať celé flotily.

Prestavba "spaľovákov" na elektromobily

Z tohto kroku francúzskej vlády ťaží napríklad startup Transition-One, ktorý prerábkou „spaľovákov“ na elektromobily prispieva k elektrifikácii automobilového priemyslu v krajine. Navyše to robí za najnižšiu možnú cenu. Zakladateľ Aymeric Libeau zdôraznil:

Keď máme globálne na cestách jeden a pol miliardy vozidiel, kúpa nových elektromobilov nemusí byť dostatočne rýchla na znižovanie emisií CO2. Prechod na nízkoemisné vozidlá je potrebné zrýchliť premenou pohonu čo najvyššieho počtu áut so spaľovacím motorom.
 

Podľa neho je problém v tom, že výrobcovia automobilov nabádajú zákazníkov ku kúpe nových kusov vozidiel, čo neprispieva k udržateľnosti odvetvia. V segmente, v ktorom je elektrický Renault ZOE vraj výroba jedného vozidla vyprodukuje 7 ton oxidu uhličitého. Preto je premena už vyrobených áut na elektrické podľa A. Libeaua dobrým riešením.

Európske autá produkujú priemerne tonu CO2 na 10-tisíc kilometrov. Stanovili sme si veľmi ambiciózny cieľ. Do roku 2035 chceme znížiť produkciu o 10 miliónov ton CO2. Aby sme prispeli ku klimatickej zmene, musíme byť takíto odvážni.
Aymeric Libeau

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa